<!** Image 3 align=none alt="Image 211801" >
<!** Image 4 align=none alt="Image 211801" sub="Lucyna Mania (u góry) i Patrycja Małecka z Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej znalazły się wśród 72 dziewcząt, które walczą o tytuł Miss Polski na Wózku. Fot.: Nadesłane">
Są młode, aktywne i otwarte na nowe wyzwania. Lucyna Mania i Patrycja Małecka swoim udziałem w konkursie chcą udowodnić, że kobieta na wózku też może być atrakcyjna.
Lucyna studiuje psychopedagogikę i prowadzi zajęcia w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Swą przyszłość wiąże z pracą z dziećmi jako nauczycielka lub psycholog. Patrycja jest studentką administracji. Ma już na koncie staż w urzędzie skarbowym i stara się o posadę w KPSW. Wolny czas spędza prowadząc blog poświęcony modzie. Łączy je jednak nie tylko to, że studiują na jednej uczelni. Obie zdecydowały się wystartować w pierwszym konkursie na Miss Polski na Wózku.<!** reklama>
- Zgłosiłam się, ponieważ chcę przełamać panujące w społeczeństwie stereotypy. Liczę na to, że dzięki takim inicjatywom możemy zmienić obraz kobiety poruszającej się na wózku. Osoby pełnosprawne mają szansę zobaczyć, że my również jesteśmy zadbane i atrakcyjne oraz w niczym się od nich nie różnimy. Jeśli kobiety niepełnosprawne zaczną się pokazywać i nie będą się wstydzić swojej kobiecości, społeczeństwo to zobaczy, a to jeden z wielu małych kroczków do dużych zmian - mówi Lucyna.
Z tego samego powodu Patrycja założyła swój blog „Moda con ruedas”, czyli po hiszpańsku „Moda na kółkach”.
- Zarówno przez blog, jak i swój udział w konkursie chcę pokazać, że osoba niepełnosprawna, wbrew panującym stereotypom, też może być atrakcyjna, że chce o siebie dbać i akceptuje swoje ciało. Ten konkurs to okazja do pokazania, że tak jak osoby pełnosprawne jesteśmy częścią społeczeństwa i też chcemy coś osiągnąć w życiu - mówi dziewczyna.
Dodaje, że ma nadzieję, iż dzięki temu konkursowi ludzie zaczną postrzegać dziewczyny na wózkach przez ich kobiecość, a nie niepełnosprawność.
Bydgoszczanki znalazły się wśród 72 dziewcząt walczących o tytuł miss. O tym, czy dostaną się do kolejnego etapu, zadecydują internauci. Czasu pozostało bardzo niewiele, bowiem głosowanie potrwa tylko do jutra do północy. Dziesięć finalistek zostanie zaproszonych na warsztaty, które odbywać się będą w czerwcu w hotelu „Akor” w Bydgoszczy. Gala finałowa pierwszych wyborów Miss Polski na Wózku odbędzie się natomiast w sierpniu w Ciechocinku.