Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć szkół ponadpodstawowych z regionu na kujawsko-pomorskiej mapie równości

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pod hasłem "Bezpieczna szkoła" zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Od lewej: Martyna Kozdra, Anna Niewiadomska, Dominik Kuc i dr nauk o zdrowiu Kosma Kołodziej.
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pod hasłem "Bezpieczna szkoła" zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Od lewej: Martyna Kozdra, Anna Niewiadomska, Dominik Kuc i dr nauk o zdrowiu Kosma Kołodziej. Tomasz Czachorowski
Ogłoszone zostały wyniki piątej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pod hasłem „Bezpieczna szkoła”. Po raz pierwszy opublikowana została kujawsko-pomorska mapa równości. Znalazły się na niej trzy szkoły z Torunia i dwie z Bydgoszczy.

Ogólnopolski ranking trwał od 20 lutego do 28 kwietnia. Niemal 20 tys. uczniów i uczennic oceniało swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+. Aby znaleźć się na mapie, szkoły musiały uzyskać minimum 15 głosów, a żeby zostać sklasyfikowanym w rankingu 10 głosów. W kwestionariuszu internetowym pytano, np. jak uczniowie czują się w swoje szkole, czy mają, m.in., jedną zaufaną osobę dorosłą, czy w szkole zdarzają się sytuacje braku tolerancji, negatywne komentarze.

W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło Liceum Collegium Gedanense z Gdańska. Z kolei w naszym województwie do mapy równości zakwalifikowało się 5 placówek. Na Kujawach i Pomorzu pierwsze trzy miejsca zajęły szkoły z Torunia. Wygrało Uniwersyteckie LO przed III LO im. Samuela Bogumiła Lindego i I LO im. Mikołaja Kopernika. Czwarte miejsce przypadło I LO im. Cypriana Kamila Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy, a piąte Szkole Technicznej przy BZDZ w Bydgoszczy.

- Wierzymy, że dla młodych ludzi wybór bezpiecznej otwartej szkoły jest tak samo ważny, jak wybór szkoły z dobrymi wynikami. To piąta edycja tego badania, ale trzecia, która odbywa się na terenie całego kraju - mówił Dominik Kuc, inicjator projektu.

- W tym roku po raz pierwszy szkoły z Bydgoszczy uzyskały wystarczającą liczbę głosów, aby znaleźć się w rankingu i to cieszy - stwierdziła Anna Niewiadomska, koordynatorka rankingu w województwie kujawsko-pomorskim. - Mam nadzieję, że kolejnych edycjach pojawią się też inne miasta regionu, np. Inowrocław, Mogilno.

Wyniki rankingu podczas konferencji prasowej przedstawiła Martyna Kozdra, koordynatorka merytoryczna rankingu.

- Województwo kujawsko-pomorskie wypada bardzo podobnie, jak cały kraj. Zarówno w całej Polsce, jak i w naszym regionie 35 proc. respondentów dostrzega przejawy braku akceptacji w szkole wobec osób LGBTQ+, to np. przezwiska czy komentarze na szkolnych korytarzach lub w internecie i to jest alarmujący wskaźnik. To, co cieszy to fakt, że nasze województwo wybija się pod względem edukacji antydyskryminacyjnej. W skali kraju 18 proc. uczniów zadeklarowało, że w ich szkole odbywają się różnego typu akcje, zajęcia, natomiast w województwie kujawsko-pomorskim jest to aż 27 proc., co jest wysokim wynikiem.

Obecny na konferencji prasowej dr nauk o zdrowiu Kosma Kołodziej, wiceprezes Fundacji DiversityPL i wiceprzewodniczący Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania, mówił z kolei:

- Dobrze, że ten ranking powstał, bo młodzież chce być w bezpiecznej przestrzeni. Ta bezpieczna przestrzeń, w której młodzież spędza wiele godzin tygodniowo, wpływa na ich funkcjonowanie, a w konsekwencji wpływa też na ich zdrowie, a czasami i życie. Ten ranking jest istotny. Już w 2016 r. przeprowadziłem badania wśród młodzieży LGBT i już wtedy pokazały one, że myśli samobójcze w tej grupie występowały na poziomie 70 proc., a próby samobójcze były na poziomie 30 proc. Wyniki z 2018 r. to ponad 80 proc. myśli samobójczych i 37,7 proc. prób samobójczych, z kolei 2020 rok to 84 proc. myśli samobójczych i ponad 45 proc. - prób samobójczych. Żeby szkoła była akceptująca, musimy też edukować, m.in., nauczycieli. Często jest tak, że nauczyciel chce pomóc, ale nie wie jak, nie ma narzędzi, nie ma wiedzy.

Na ogłoszeniu wyników zabrakło reprezentantów nagrodzonych szkół. Organizatorzy zadeklarowali, że jeśli szkoły wyrażą taką chęć, to dyplomy przekażą im do rąk własnych.

Bydgoski ratusz nie odniósł się do samych wyników rankingu, ale podkreśla, że...

- Każda inicjatywa, która porusza tematy równościowe jest cenna i potrzebna - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Miasto prowadzi szereg działań, by Bydgoszcz była Miastem Równości. W tej chwili trwają konsultacje społeczne Programu działań na rzecz równego traktowania dla Miasta Bydgoszczy. Poza tym kilka dni temu w BCOPW odbyła się II edycja „Maja równości, różnorodności i praw człowieka”. W Bydgoszczy od kilku lat działa też Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. Projekt, który promuje postawy tolerancji i szacunku dla każdego, bez względu na różnice. Inicjatywa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych ludzi.

Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty, odmówił komentarza w sprawie rankingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera