Zobacz wideo: W Bydgoszczy trwa budowa mostów. Miasto stoi w korkach
- Kilka lat temu oddano do użytku stację PKP Bydgoszcz Błonie wraz z pętlą autobusową i przedłużono kursowanie linii numer 53 do pętli - zauważa radny Jarosław Wenderlich w swojej interpelacji do prezydenta miasta, pytając jednocześnie czy kolejne linie autobusowe będą kończyły bieg na pętli Błonie i czy parking, który przy niej istnieje będzie rozbudowany? - miałoby to ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej wszystkim tym, którzy przyjeżdżają do Bydgoszczy z terenów gminy Białe Błota.
To Cię może też zainteresować
- Stację kolejową Błonie obsługuje obecnie linia numer 53 (Kapuściska-Błonie) oraz numer 57 (Błonie-Dworzec Główny). Linie te kursują co 20 minut, a wieczorem co pół godziny - przypomina Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent miasta.
Będą pociągi na stacji, będzie więcej autobusów
W ocenie miasta obsługa komunikacją miejską stacji, na której pociągi pojawiają się co około 30-40 minut jest wystarczająca.
- W przypadku wzrostu znaczenia komunikacyjnego stacji, a tym samym istotnego zwiększenia liczby pasażerów nie wyklucza się podjęcia niezbędnych działań dostosowujących komunikację publiczną do zmieniających się uwarunkowań - zapewnia Mirosław Kozłowicz.
Miasto stoi na stanowisku, że nie ma sensu zwiększać liczby miejsc parkingowych w tym miejscu, bowiem ruch samochodowy od strony gminy Białe Błota mają przejąć parkingi P&R na ul. Kujawskiej i Grudziądzkiej, a linie międzygminne i tak jadą na pętlę Błonie, gdzie pasażerowie mogą przesiąść się do bydgoskich autobusów.
Co z wykopaliskami ze Starego Fordonu?
Radny Wenderlich poruszył również kwestię znalezisk archeologicznych (w tym grobów popielcowych) poczynionych przy okazji rewitalizacji Starego Fordonu. W jego ocenie warte rozważenie byłoby stworzenie np. izby pamięci lub wystawy w miejscu, w którym zostały odnalezione. - Ekspozycja źródeł archeologicznych w miejsc ich wydobycia zawsze ma jeszcze wyższą wartość edukacyjną i pozwala na większe uwrażliwienie ludzi na historię tego miejsca - ocenia radny. Wiadomo już, że część znalezionych artefaktów będzie prezentowana w Starym Fordonie.
- Wydobyte na terenie płyty rynku w Starym Fordonie prawdopodobnie elementy tzw. grobu skrzynkowego zostały opisane i zdeponowane w ZDMiKP. Trwają ustalenia dotyczące sposobu ekspozycji wydobytego grobu. Prawdopodobnie zostanie on wyeksponowany w obszarze rewitalizowanej płyty rynku. Pozostałe znaleziska archeologiczne po zakończeniu inwestycji zostaną przekazane Muzeum Okręgowemu. Wydobyte szkielety zostaną poddane badaniom antropologicznym i pochowane, prawdopodobnie na cmentarzu przy ul. Piastowe w Starym Fordonie - informuje Mirosław Kozłowicz.
Miasto myśli również o stworzeniu w Starym Fordonie wystawy plenerowej pokazującej prace archeologiczne i wykopaliska z tego miejsca - jej zakres i forma miałyby być ustalone po zakończeniu prac budowlanych.
