Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2020 - noc spadających gwiazd. Kiedy maksimum, jak i gdzie obserwować? [12/13.08]

Michał Sierek
Michał Sierek
Perseidy 2020 - sprawdź kiedy przypada maksimum roju i jak najlepiej go obserwować.
Perseidy 2020 - sprawdź kiedy przypada maksimum roju i jak najlepiej go obserwować. Juskteez Vu/unsplash.com
Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Możemy go obserwować dzięki komecie 109P/Swift-Tuttle, która pozostawiła na ziemskiej trajektorii strumień odłamków skalnych i drobin pyłu. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy i jak obserwować Perseidy, w jakich godzinach najlepiej to robić oraz kiedy przypada maksimum roju.

W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum roju Perseidów. To właśnie ze środy na czwartek będziemy mogli zaobserwować najwięcej "spadających gwiazd" z tego roju, choć jego aktywność trwa od końca lipca do końca sierpnia. Poniżej najważniejsze informacje na temat tego czym są Perseidy, oraz jak i kiedy je obserwować.

Czym są i skąd wzięły się Perseidy?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, znany co najmniej od 2000 lat. Jego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Strumień odłamków skalnych i drobin pyłu, które wpadają w ziemską atmosferę robiąc na niebie piękny pokaz pozostawiła kometa 109P/Swift-Tuttle. Odkryto ją w 1862 roku, ostatni raz odwiedziła nas w 1992 roku, a kolejnego spotkania możemy spodziewać się 2126 roku.

Warto wiedzieć

  • 109P/Swift-Tuttle kometa okresowa należąca do grupy komet typu Halleya o okresie obiegu 133 lat. Po raz pierwszy została zaobserwowana w lipcu 1862 roku, niezależnie przez Lewisa Swifta i Horace’a Parnella Tuttle’a. Porusza się po wydłużonej orbicie, której aphelium znajduje się za orbitą Plutona (51 j.a.) a w peryhelium przecina orbitę Ziemi (1 j.a.). Czy może zderzyć się z naszą planetą? Jak informuje autor facebookowego fanpage'a AstroLife, kometa obserwowana była przez Chińczyków w 69 r. p.n.e. oraz w 188 roku n.e. Te informacje i późniejsze dokładne obserwacje pozwoliły wyznaczyć jej orbitę oraz ustalić, że kometa nie zagraża nam przynajmniej przez kolejne 2000 lat.

Perseidy 2020. Jak obserwować

Roje meteorów posiadają swój radiant (to miejsce, z którego pozornie wybiegają na niebie). Radiant Perseidów znajdziemy w gwiazdozbiorze Perseusza - stąd ich nazwa. Oczywiście meteory można zobaczyć w każdej części nieba, radiant to po prostu niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów

Warto dodać, że gwiazdozbiór Perseusza najlepiej widoczny jest w drugiej części nocy. Wówczas radiant jest wysoko na niebie, a obserwator ma okazję zobaczyć najwięcej "spadających gwiazd".

Perseidy 2020 - noc spadających gwiazd. Kiedy maksimum, jak i gdzie obserwować? [12/13.08]
NASA

Lepiej poza miastem

Najlepszymi rejonami do obserwacji meteorów, są miejsca oddalone od sztucznego światła. Najwięcej Perseidów dostrzeżemy więc poza miastem. Znajdź miejsce z odsłoniętym horyzontem i... odłóż smartfon! By dobrze obserwować "spadające" gwiazdy należy zaadoptować swój wzrok do ciemności.

W obserwacjach będzie nieco przeszkadzał Księżyc, który znajdzie się w III kwadrze.

Warto wiedzieć
Radiant – niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów (z którego "rozbiegają się" drogi meteorów) należących do danego roju. Radiant jest efektem skrótu perspektywicznego, któremu ulega strumień meteorów widziany z Ziemi.

Dobry poradnik o tym, jak obserwować Perseidy (źródło: YouTube/AstroLife)

Czy w Polsce mamy "aleję tornad"? Gdzie tornada pojawiają się najczęściej? W jakich województwach/regionach kraju odnotowano najwięcej tego typu zjawisk?▶ Zobacz na mapie z podziałem na poszczególne regiony Polski. * Dane pochodzą z European Severe Weather Database. Każdy raport o występowaniu trąby powietrznej na terytorium Polski zaznaczono czerwonym trójkątem. Na mapach znajdziecie dane za okres od początku stulecia do lipca 2020.▶▶

Polska "aleja tornad". Tornada w Polsce, gdzie występują naj...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo