Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już dziś noc Perseidów. Jak obserwować piękne zjawisko? Pogoda powinna dopisać!

Michał Sierek
Michał Sierek
Do obserwowania meteorów nie potrzeba żadnego sprzętu. Wystarczy dobre miejsce z dala od źródła sztucznego światła i bezchmurne niebo.
Do obserwowania meteorów nie potrzeba żadnego sprzętu. Wystarczy dobre miejsce z dala od źródła sztucznego światła i bezchmurne niebo. ARMAN ALCORDO JR./pexels - ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Przed nami noc Perseidów 2022. W tym roku obserwacjom powinna sprzyjać pogoda (ma być dość ciepło i w sporej części kraju nie jest spodziewane zbyt duże zachmurzenie). Niestety dostrzeżenie mniejszych meteorów będzie utrudniał Księżyc, który 12 sierpnia znajdzie się w pełni. Jak obserwować meteory z roju Perseidów? Czym jest radiant i czy trzeba w niego spoglądać, by zobaczyć "spadające gwiazdy"? Najciekawsze porady i informacje dotyczące roju Perseidów znajdziesz w tym artykule.

Spis treści

Zobacz wideo: Rowerowe Kujawsko-Pomorskie SEZON 2 ODCINEK 6

od 16 lat

W sobotę, 13 sierpnia 2022, nad ranem przypadnie maksimum roju Perseidów. Choć rój meteorów jest aktywny przez dłuży czas, to jeśli chcecie zobaczyć największą liczbę "spadających gwiazd", powinniście zaplanować obserwację nieba właśnie w nocy z piątku na sobotę (12/13 sierpnia).

Perseidy - skąd się wzięły?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, znany co najmniej od 2000 lat. Jego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Strumień odłamków skalnych i drobin pyłu, które wpadają w ziemską atmosferę robiąc na niebie piękny pokaz pozostawiła kometa 109P/Swift-Tuttle. Odkryto ją w 1862 roku, ostatni raz odwiedziła nas w 1992 roku, a kolejnego spotkania możemy spodziewać się w 2126 roku.

Perseidy 2022. Jak obserwować?"

Perseidy można obserwować od końca lipca do końca sierpnia, ale ich maksimum w tym roku przypadnie nad ranem w sobotę, 13 sierpnia. To wówczas spodziewać się możemy największej liczby zjawisk. Roje meteorów posiadają swój radiant (to miejsce, z którego pozornie wybiegają na niebie). Radiant Perseidów znajdziemy w gwiazdozbiorze Perseusza - stąd ich nazwa.

Czy trzeba patrzeć w kierunku gwiazdozbioru Perseusza, by obserwować Perseidy? Absolutnie nie. "Spadające gwiazdy" pojawić się mogą w każdej części nieba, radiant to po prostu niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów.

Jak najlepiej obserwować Perseidy?

Zaplanuj sobie obserwację na noc z 12 na 13 sierpnia (piątek/sobota). Nie potrzebujesz żadnych przyrządów. Najlepszymi rejonami do obserwacji meteorów, są miejsca oddalone od sztucznego światła. Najwięcej Perseidów dostrzeżemy więc poza miastem. Znajdź miejsce z odsłoniętym horyzontem i... odłóż smartfon! By dobrze obserwować "spadające" gwiazdy należy zaadoptować swój wzrok do ciemności.

Niestety w 2022 roku w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc, którego pełnia wypada 12 sierpnia. Jego blask utrudni dostrzeżenie mniejszych meteorów.

Czy w obserwacjach będą przeszkadzać chmury? Poniżej zamieszczamy prognozę zachmurzenia z portalu windy.com. Według obecnych danych niebo w sporej części kraju powinno być czyste. Noc będzie też dość ciepła.

Deszcz meteorów 2022 - to warto wiedzieć

Radiant – niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów (z którego "rozbiegają się" drogi meteorów) należących do danego roju. Radiant jest efektem skrótu perspektywicznego, któremu ulega strumień meteorów widziany z Ziemi.

  • 109P/Swift-Tuttle kometa okresowa należąca do grupy komet typu Halleya o okresie obiegu 133 lat. Po raz pierwszy została zaobserwowana w lipcu 1862 roku, niezależnie przez Lewisa Swifta i Horace’a Parnella Tuttle’a. Porusza się po wydłużonej orbicie, której aphelium znajduje się za orbitą Plutona (51 j.a.) a w peryhelium przecina orbitę Ziemi (1 j.a.). Czy może zderzyć się z naszą planetą? Jak informuje autor facebookowego fanpage'a AstroLife, kometa obserwowana była przez Chińczyków w 69 r. p.n.e. oraz w 188 roku n.e. Te informacje i późniejsze dokładne obserwacje pozwoliły wyznaczyć jej orbitę oraz ustalić, że kometa nie zagraża nam przynajmniej przez kolejne 2000 lat.

Dobry poradnik o tym, jak obserwować Perseidy (źródło: YouTube/AstroLife)

W piątek, 27 lipca 2018, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca - najdłuższe w tym stuleciu. Dodatkowo bardzo blisko Księżyca na niebie pojawił się Mars. Czerwona Planeta świeciła wyjątkowo jasno, bo dokładnie 27 lipca znalazła się w wielkiej opozycji (bardzo blisko Ziemi, nieco ponad 57 mln km).Początkową fazę zaćmienia, którą obserwowaliśmy w Tuszynach pod Koronowem, zepsuły chmury. Kiedy Księżyc znajdował się jeszcze w cieniu Ziemi, chmury odsłoniły jednak piękne zjawisko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Księżyca i Marsa zrobionych w trakcie i już po zaćmieniu.

Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo