reklama

Pensja minimalna 2020. Ile na rękę? Najniższa płaca/minimalne wynagrodzenie: netto oraz brutto [wyliczenia - 7.12.2019 r.]

sierZaktualizowano 
Pensja minimalna w 2020 roku wzrośnie o 350 zł. Jakie będzie najniższe wynagrodzenie brutto/netto? Sprawdź. Polska Press
Pensja minimalna w 2020 roku wzrośnie o 350 złotych brutto (o 15,6 procent). Jak to przełoży się na płacę minimalną brutto i netto od 1 stycznia 2020? Poniżej znajdziecie wyliczenia i najważniejsze informacje na temat "najniższej krajowej" pensji oraz najniższej godzinowej stawki.

Płaca minimalna na 2020 rok została ustalona już we wrześniu 2019 roku. Rząd zdecydował, że najniższe wynagrodzenie brutto wyniesie od 1 stycznia 2600 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa 17 złotych brutto. Tak duża podwyżka cieszy pracowników, nie jest jednak dobrą wiadomością dla pracodawców (w 2019 roku "najniższa krajowa" to 2250 zł brutto). Koszty podniesienia najniższej krajowej dla pracodawcy ok. 400 zł dla jednego pracownika. Jak rząd uzasadnił najwyższe od lat podwyżki minimalnej pensji?

Polecamy:
Trzy niedziele handlowe w grudniu 2019. Sprawdź WYKAZ

- Polacy chcą i powinni zarabiać więcej. Podniesienie płacy minimalnej do 2600 zł pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych – stwierdziła była minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Minister dodała, że od 2015 r. wynagrodzenie minimalne wrośnie o 850 zł.

Bez nich nie moglibyśmy żyć, a zarabiają tak mało! Lista naj...

Warto wiedzieć: Pensja minimalna od 2015 roku (brutto)

 • 2019 r. - 2250 złotych
 • 2018 r. - 2100 złotych
 • 2017 r. - 2000 złotych
 • 2016 r. - 1850 złotych
 • 2015 r. - 1750 złotych

Polacy chcą i powinni zarabiać więcej. Podniesienie płacy minimalnej do 2600 zł pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych

Pensja minimalna w 2020 roku - rozporządzenie

Na forum Rady Dialogu Społecznego partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w kwestii minimalnego wynagrodzenia na 2020 rok, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia.

Ile netto? Płaca minimalna 2020

 • Płaca minimalna netto (na rękę) w 2020 roku wyniesie około 1920,62 zł. - w przypadku pracowników z podstawowymi kosztami uzyskania przychodów + ulga podatkowa,
 • 1876,62 zł - podstawowymi kosztami uzyskania przychodu, ale bez ulgi podatkowej

Ustalona wysokość minimalnego wynagrodzenia jest wyższa niż wcześniejsza propozycja rządu, która zakładała wzrost minimalnej pensji do poziomu 2450 złotych, a stawki godzinowej do 16 złotych.

Polecamy:

Emerytury 2020 [Waloryzacja, wyliczenia: 7.12.2019]. Jakie b...

Płaca minimalna w 2020 roku. Co jeszcze się zmienia?

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podwyższenie wysokości płacy minimalnej to nie jedyne zmiany, które dotyczą minimalnych wynagrodzeń, a które wejdą w życie w przyszłym roku. W 2020 r. wchodzą w życie przepisy, które zakładają rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji. Od stycznia do minimalnej pensji nie będzie już wliczany dodatek za staż pracy.

Warto wiedzieć: w świetle obowiązującego prawa, do wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się:

 • dodatku za pracę w nadgodzinach;
 • nagrody jubileuszowej;
 • odprawy emerytalnej;
 • odprawy rentowej.

Najniższa pensja. Kiedy 4000 zł brutto?

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział konsekwentne podwyższanie płacy minimalnej w Polsce. Według zapowiedzi, które pojawiały się w kampanii wyborczej do Parlamentu, docelowo Polacy będą zarabiali minimum 4 tys. złotych brutto już 2023 roku.

W 2020 roku płaca minimalna stanowić będzie 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Według Ministerstwa Finansów przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w przyszłym roku wyniesie 5227 zł i będzie o 6 proc. wyższe niż przeciętne pensje (prognozowane przez MF) w 2019 roku.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 97

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jak interes nie idzie to się go zamyka a nie przerzuca koszty na pracowników. Godna wyplata, składki, urlopy, nadgodziny 150% albo zamknij interes i idź na etat. W przepychu żyją ludzie którzy zatrudniają 3000 osób a nie jak w Polsce 10 na czarno

F
Francesco

2,5 euro za godzinę na zleceniu i 390 euro na umowę o pracę. Śmiech na sali, ceny europejskie a wypłata.... Co to ma być??? To jest jałmużna a nie wypłata

P
Pracodawca
7 grudnia, 9:59, Gość:

Jeśli pracodawcy twierdzą że płacą minimalna spowoduje zwolnienia że nie stać ich to niech zamkną firmy Dlaczego sami bez podnoszenia płacy minimalnej nie podnoszą płacy bo po co mają więcej i jeszcze więcej dla siebie .Ceny są jednakowe dla tych miej i więcej zarabiających Faktem jest że za duże obciążenia są dla pracodawców ale to nie jest winą pracowników

Tutaj się kolego mylisz jezel pracodawca wychodzi 20 tys miesięcznie na czysto dla siebie a ma 50 ludzi którzy dla niego pracują to go nie stać na podwyżki dlaczego prosta matematyka dając ludzia 400 zł netto więcej do pensji mówimy tutaj o pieniądzach legalnych daje nam na 50 pracowników 20 tys zł miesięcznie jego większych kosztów które musi przeznaczyć dla ciebie i innych a gdzie pieniądze dla państwa? Wiąże się z tym że on musi dołożyć do interesu więc podnosi ceny danych produktow które produkuje później klient który to kupuje również podnosi cenę bo on też musi na tym zarobić żeby było na wypłaty podatki itp i później my jako klienci idziemy do sklepu i widzimy że ten produkt kosztował 3 zł a teraz 5 zł i tak mamy błędne koło zarabiamy więcej ale płacimy za wszystko więcej. Kolejna sprawa dlaczego ja osoba która zakłada firmę inwestuje w nią duże pieniądze często pożyczone w banku, jestem z tą firmą praktycznie 24 godziny 7 dni w tygodniu mam zarobić tylko 5 tys na tym na czysto??? Dlaczego osoby które komentują że wkoncu dobrać się do pracodawców sami nie założą firmy i jej nie poprowadzą, ja przez ostatnie 3 lata jak prowadzę swój biznes pracując od poniedziałku do soboty nie jak pracownicy od 6 do 14 tylko od 6 do 20 a czasem i dłużej mam nie wiem zarabiać tyle co wszyscy 2-3 tys moja średnia wypłata miesięczna przez okres 3 lat wynosi 7 tys na czysto pracując 336 godzin m-sc daje mi to niecałe 21 zł na godzinę pracy

G
Gość
3 grudnia, 08:32, Gość:

Proste placzom otom najnizszom co za buraki

6 grudnia, 13:48, Gość:

Glosowaliscie na pis to zapiepszajcie do roboty i chleb ze smalcem jesc

Dobry smalec troszkę kosztuje

R
Roman

Płaca powinna wynosić 4tys netto zakłady kasę mają tylko na kontach

T
Tt

Nareszcie prywaciaże

B
Bil

Oni chcą nam dać podwyżke 150 zł a ile zabiorą podwyżkami wszystkiego na to nie patrzą! Same śmieci pojdą sto procent! O reszcie nie wspomne jeżeli chcą żebyśmy normalnie żyli i siedzieli w tym kraju to najniższa musi być minimum 3.000 netto!!!

G
Guru

Gadać se możemy i żalić czas wyjść na ulice chcemy wypłat unijnych a nie cen unijnych a wypłat Polskich!!! Czas walczyć o godne życie!!!!

N
Niko

Nie może być tak że naobiecywali 500 żeby na nich głosować a teraz inni mają dostawać po dupach przez podwyżki wszystkiego za co ma żyć człowiek który zarobi najniższą !!! Od razu na line bo nigdy nie wyżyje za to do tego doprowadził nasz rząd przez 500 plus!!!!

F
Fred

Jeżeli najniższa krajowa nie będzie wyrównana ze średnią krajową ludzie będą umierać z głodu taka prawda! Czas wyjść na ulice ludzie!!! Nastał ten czas już!!! Chcemy godnie żyć a nie zapieprzać na 500 plusy i umierać z głodu!!!

G
Gość

Jeśli pracodawcy twierdzą że płacą minimalna spowoduje zwolnienia że nie stać ich to niech zamkną firmy Dlaczego sami bez podnoszenia płacy minimalnej nie podnoszą płacy bo po co mają więcej i jeszcze więcej dla siebie .Ceny są jednakowe dla tych miej i więcej zarabiających Faktem jest że za duże obciążenia są dla pracodawców ale to nie jest winą pracowników

G
Gość

Dodatek stazowy dla pracowników poza sfery budżetowej też się należy

G
Gość
3 grudnia, 08:32, Gość:

Proste placzom otom najnizszom co za buraki

Glosowaliscie na pis to zapiepszajcie do roboty i chleb ze smalcem jesc

Z
Zdegustowana
30 listopada, 21:05, Batalion Chłopski:

Dlaczego rząd nie zmniejszy podatków (dodam, że dotrzymał obietnicy, tzn. nie podniósł podatków, tylko wprowadził nowe) skoro taki dobry? Proste! Bo nie chce zmniejszać swoich przychodów, a wręcz przeciwnie. Podnosi płacę minimalną nie dla tępego ludu, tylko dla siebie. Jak to możliwe? Im wyższa "najniższa krajowa" tym wyższa średnia płaca w Polsce. A to właśnie od 60% średniej krajowej naliczany jest ZUS dla przedsiębiorców (czyli tych, którzy wytwarzają PKB). Wniosek: Od każdego podniesienia płacy minimalnej wzrastają przychody państwa (rządu), a przecież to co ma dostać pracownik do ręki to najpierw on sam musi na siebie wypracować. A za to wszystko co wypracowane (towary, usługi) zapłaci klient - czyli My wszyscy. Krótko mówiąc: Jesteśmy przekupowani własnymi pieniędzmi i własną pracą, a im skala tego przekupstwa większa, tym rząd "za pośrednictwo w obrocie" ma dla siebie większą dolę. Dobre, czyż nie?

4 grudnia, 22:56, Gość:

I to jest komentarz,który trafia prosto w dziesiątkę. Wszystkim zwolennikom obecnego rządu wydaje się,że wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrośnie komfort życia i że rząd podnosi płacę minimalną dla obywateli....ale tak naprawdę rząd robi to dlatego żeby w ich korycie pieniędzy nie zabrakło i bylo za co promować partie PiS i to wszystko za pieniądze podatników czyli nas. Komfor życia się nie zmieni a dla wielu Polaków bardzo się pogorszy (np.emerytom i rencistom bedzie znacznie gorzej). Wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrosną ceny żywności (już można to zaobserwować),ceny w zakładach usługowych,bezyna,ropa......itd. W zakładach produkcyjnych raczej nie będą zwalniać ludzi,bo już teraz brakuje ludzi do pracy i chętnie by zatrudnili i jak ktoś chce pracować to pracę znajdzie od ręki wystarczy spojrzeć w ogłoszenia... Tylko trzeba się liczyć z tym,że trzeba coś umieć żeby zarobić. Gdyby rząd chciał zrobić coś dla nas to zamiast nam "dawać" to powinien nam mniej zabierać z tego co zarobimy a dokładnie mówiąc zmiejszyć vat.który placimy za każdą rzecz którą kupimy i zwiększyć kwotę wolną od podatków.....

W punkt. Taka jest prawda o naszym rządzie. A głupi naród naiwnie wierzy, że coś za darmo dostaje.

G
Gość

Hahahahaha afera na całą galaktykę bo przedsiebiorca oszust da podwyżkę z konieczności 100 zł i związku z tym chleb będzie po 300 zł. Weźcie se zabierzcie te bajki do piekła chciwcy

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3