https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papieski szambelan z Szubina

Kamila Czechowska
Ksiądz Marian Namysłowski urodził się 22 września 1907 roku w Żernikach w parafii Kretków w powiecie jarocińskim w Wielkopolsce. Był synem Stanisława i Pelagii z domu Bajerowicz.

Ksiądz Marian Namysłowski urodził się 22 września 1907 roku w Żernikach w parafii Kretków w powiecie jarocińskim w Wielkopolsce. Był synem Stanisława i Pelagii z domu Bajerowicz.

<!** Image 2 align=right alt="Image 128273" sub="Ksiądz proboszcz Marian Namysłowski w towarzystwie wiernych ze swojej parafii pw. św. Marcina Fot. Archiwum Muzeum Ziemi Szubińskiej
">Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w gimnazjum w Jarocinie. Święcenia kapłańskie otrzymał w czerwcu 1933 roku. Na pierwszym wikariacie przebywał w gnieźnieńskiej farze od 1 lipca 1933 r. do 19 czerwca 1934 r. Następnie po urlopie, który spędził w Miłosławiu, ks. Marian Namysłowski wyjeżdża do Polskiej Misji we Francji. Kolejne parafie to: w 1946 r. Sokolniki, następnie tymczasowa administracja Bieganowa i Zieleńca. Po śmierci więzionego w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym ks. Stanisława Gałeckiego przybył do Szubina.

Proboszcz i dziekan

Dekretem księdza prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego, 23 kwietnia 1952 r. obejmuje parafię pod wezwaniem św. Marcina Biskupa. Pełnił też inne funkcje: 30 listopada 1962 r. otrzymał pismo ze stolicy apostolskiej nadające mu tytuł szambelana papieskiego. 2 stycznia 1965 r. powołany został na deputata do spraw majątku seminarium w Gnieźnie, a od 15 lutego 1969 r. przez pięć lat był dziekanem dekanatu szubińskiego.

<!** reklama>Ksiądz proboszcz prowadził ożywioną działalność duszpasterską, w tym szczególnie przyczynił się do wzmocnienia kultu maryjnego w szubińskiej parafii. Silnie angażował się w prace gospodarcze przy kościele św. Marcina. Za jego administracji wykonane zostało, między innymi, solidne ogrodzenie świątyni, wykonano remont całego obiektu, założono ogrzewanie elektryczne. Zakupiono także trzy nowe dzwony, które wypełniły lukę po dzwonach zrabowanych w czasie wojny przez Niemców. 6 października 1964 r. odbyła się w kościele uroczystość poświęcenia nowych organów; poprzedni instrument także został zniszczony w czasie wojny.

Miasto pamięta

Kiedy 1 lutego 1970 r. utworzono w Szubinie ośrodek duszpasterski - dzisiejszy kościół pw. św. Andrzeja Boboli - ksiądz Marian Namysłowski wyposażył nową świątynię w paramenty i księgi kościelne.

4 marca 1980 r. przeszedł w stan spoczynku, mieszkał jednak w Szubinie; po długiej chorobie zmarł 17 lutego 1986 r. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Kretkowie w powiecie jarocińskim Na cmentarzu w Szubinie znajduje się tabliczka przy figurze Pana Jezusa informująca o ks. Namysłowskim i przypominająca parafianom jego postać.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski