Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałacowe wnętrza mogą być doskonałym miejscem dla rodzinnego wypoczynku

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku kusi atrakcyjnymi terenami spacerowymi nie tylko bydgoszczan. Od pewnego czasu oferuje również miejsca noclegowe, dzięki czemu można zaplanować tu na przykład interesujący weekend
Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku kusi atrakcyjnymi terenami spacerowymi nie tylko bydgoszczan. Od pewnego czasu oferuje również miejsca noclegowe, dzięki czemu można zaplanować tu na przykład interesujący weekend Marek Chełminiak
Wiosna w powietrzu, święta wielkanocne wkrótce. Co wybrać? Krótką wizytę w pałacowych pokojach Ostromecka czy poprawiający kondycję pobyt w Ciechocinku?

Prezentowane w ostatnim odcinku naszego małego przewodnika „pałacowego” miejsca są idealnymi przykładami na to, jak pobyt w zabytkowych wnętrzach pogodzić z wycieczkami do dużych miast.

Zakręcone dzieje

Bydgoszczanom pałacowo-parkowego kompleksu nie trzeba przedstawiać. Okolice Pałacu Starego (barokowego, fundowanego przez rodzinę wojewody pomorskiego Mostowskiego) i klasycystycznego Pałacu Nowego, wraz z otaczającym go, liczącym blisko 40 hektarów powierzchni parkiem krajobrazowym (z ogrodem włoskim, sięgającym aż do terenów zalewowych Wisły oraz ogrodem angielskim) to jeden z ulubionych celów spacerowych mieszkańców miasta nad Brdą (do rogatek Torunia jest stąd zresztą też tylko 30 km). Od kilku lat świetnie spisuje się zarządca dóbr ostromeckich, Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, organizując tu liczne imprezy kulturalne (koncerty, wystawy, okolicznościowe kiermasze). Ciągle wielu amatorów historii pociąga przeszłość tego miejsca - od burzliwych dziejów rodzin niemieckich właścicieli (najpierw Schönborn, w latach 1890-1945 von Alvensleben) po rujnującą, typową dla lat powojennych dzierżawę szkoły dla głuchoniemych.
W odrestaurowanych wnętrzach pałacowych przygotowano pokoje hotelowe, działa również restauracja. To wszystko sprawia, że w Ostromecku nader chętnie organizowane są bale studniówkowe i wesela. Tu też bije źródło wody alkalicznej, z której wyrabiana jest popularna woda mineralna.

Do wód!

Ciechocinek jest największym uzdrowiskiem nizinnym w Polsce, znanym w kraju i za granicą od ponad 180 lat, a kompleks tzw. Łazienek II ma w tej historii miejsce szczególne. Zbudowany w latach 1910-12 w stylu romańskim, mieścił kiedyś pokoje kąpielowe do terapii solankowych, borowinowych i... elektrycznych. Od pięćdziesięciu lat obecny w rejestrze zabytków, mieści dziś hotel Pałac Targon. Usytuowany w centrum Ciechocinka, tylko 25 km od Torunia, po odrestaurowaniu wrócił do swej dawnej świetności. Połączenie nowoczesności z unikatowymi, pałacowymi wnętrzami zapewnia gościom komfortowy wypoczynek i stwarza możliwości skorzystania z szerokiego zakresu profesjonalnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych oraz odnowy biologicznej. Targon kusi bliskością wszelkich sztandarowych atrakcji Ciechocinka (od tężni po Dworek Prezydenta RP) i Torunia, jednak również warunkami noclegu i jakością kuchni. Na stronie www.palactargon.pl można znaleźć promocyjne oferty pobytowe (także wiosenne i wielkanocne), atrakcyjne zwłaszcza dla rodzin.

Warto wiedzieć

Ile zapłacimy za nocleg w standardowym pokoju 2-osobowym?

Pałac Targon proponuje w marcu pokoje w cenie od 219 zł. Są także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

W pałacu ostromeckim dwie osoby przenocują za 180 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!