Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-letni fortepian jak nowy. Zabrzmi w pałacu w Ostromecku

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Tu Bechstein jeszcze w pracowni. Dziś (sobota) jego oficjalna prezentacja.
Tu Bechstein jeszcze w pracowni. Dziś (sobota) jego oficjalna prezentacja. mat. ZPP Ostromecko
Dzięki ludziom dobrej woli i miastu udało się wyremontować zabytkowy, koncertowy fortepian z Ostromecka. Dziś (sobota, 27 lipca) po południu czeka nas jego uroczysta prezentacja, a zagra na nim zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.

100-letni Bechstein właściwie nie był częścią ostromeckiej kolekcji fortepianów Andrzeja Szwalbego.

Melomani - dobroczyńcy

- Z tego co wiem, to prawdopodobnie poprzednia dyrekcja Miejskiego Centrum Kultury [dawniej MOK - przyp. red.] zakupiła instrument do celów koncertowych - mówi Andrzej Gawroński, kierownik Pracowni Pałacowej ZPP Ostromecko, podlegającego Miejskiemu Centrum Kultury w Bydgoszczy. - Jakiś czas temu zgłosili się do nas ludzie, którzy widząc, jak pięknie został odrestaurowany jeden z fortepianów w naszej kolekcji - mówię o instrumencie Krall&Seidler Zygmunta Noskowskiego - postanowili sfinansować renowację jakiegoś innego.

Pracownia Pałacowa w porozumieniu z prof. Benjaminem Vogelem, światowej sławy specjalistą w dziedzinie instrumentoznawstwa, zdecydowała, że być może warto się zająć renowacją koncertowego fortepianu Bechstein.

- Na modernizację tego instrumentu ci Państwo, których nazwiska zdradzić nie mogę, przekazali 20 tys. zł, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni i w związku z czym jesteśmy mocno wzruszeni - opowiada Gawroński. - Drugie tyle udało nam się zdobyć od miasta Bydgoszczy. Fortepian pojechał do pracowni Andrzeja Włodarczyka pod Warszawę i wrócił jak nowy.

Na 100-lecie niepodległości

Jak duży był zakres prac? - Skala była ogromna, podobna do tego, co należało zrobić z fortepianem Noskowskiego - odpowiada Gawroński. - Trzeba było między innymi dokonać naprawy części mechanicznej, akustycznej, pojawiła się też nowa politura. Życzeniem darczyńców jest umieszczenie na fortepianie tabliczki z informacją, że to dar na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Tabliczka oczywiście się na nim pojawi.

100-letni Bechstein nie będzie stał bezczynnie. Jego oficjalną odsłonę zaplanowano na dzisiaj (sobota, 27 lipca). A zagra na nim wybitny artysta.

- Zapraszamy na godzinę 17 do Pałacu Nowego w Ostromecku - zachęca Andrzej Gawroński. - Przy fortepianie zasiądzie Tomasz Ritter, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.

Ritter to absolwent Moskiewskiego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w klasie fortepianu i fortepianu historycznego Alexeia Lubimova. Studiował także u M. Woskresienskiego, M. Uspienskiej i A. Szewczenki.

Studia ukończył z wyróżnieniem, otrzymując tytuł „Najlepszy absolwent 2019 roku”. W 2011 zwyciężył w IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, otrzymując też nagrodę im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein oraz Rubinową Szpilę Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej. Jest także laureatem wielu innych konkursów.

W minionym roku był nominowany do „Paszportów Polityki” w kategorii „Muzyka Poważna”. Jest też laureatem Nagrody Artystycznej Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich (2018) oraz stypendystą programu „Młoda Polska” (2019).

Wstęp na dzisiejszy (sobota, 27 lipca) koncert jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 100-letni fortepian jak nowy. Zabrzmi w pałacu w Ostromecku - Gazeta Pomorska