Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent? Musi czekać

Mariola Lorenczewska
W największych szpitalach w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu najtrudniej dostać się na operację zaplanowaną.

W największych szpitalach w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu najtrudniej dostać się na operację zaplanowaną.

<!** Image 3 align=none alt="Image 222724" sub="W kolejkach do specjalisty czeka się coraz dłużej, ale zagranicą nie jest lepiej Fot.: Adam Zakrzewski/archium">

Pan Bogdan ma skierowanie na operację endoprotezy stawu kolanowego. W województwie kujawsko-pomorskim czeka się na taką operację 2-3 lata. Mężczyzna dowiedział się o krótszej ścieżce. Za miesiąc ma wyznaczoną operację w Szpitalu Powiatowym w Makowie Mazowieckim, gdzie dojeżdżają specjaliści z Warszawy.

U nas sobie poczekamy...

Czas oczekiwania na zabiegi planowe i wizyty u specjalistów w województwie kujawsko-pomorskim wydłuża się, co plasuje nas na jednym z ostatnich miejsc w Polsce - wynika z raportu NIK, przedstawionego niedawno na Sejmowej Komisji ds Kontroli Państwowej. Postanowiliśmy sprawdzić (anonimowo), jak długo trzeba czekać w Bydgoszczy, Grudziądzu i Toruniu na zabiegi usunięcia zaćmy, wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, kolanowego i usunięcie tzw. trzeciego migdałka. Jeśli chodzi o ten ostatni zabieg, to w Regionalnym Szpitalu w Grudziądzu podają 2015 rok, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu konkretyzują - kwiecień 2015. W Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela w Bydgoszczy takiego zabiegu w ogóle nie robią i radzą zgłosić się do bydgoskiej Prywatnej Kliniki Wident. Tu czeka się około dwóch miesięcy.

<!** reklama>

Na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego w Grudziądzu każą czekać dwa lata. Podobnie jest, gdy chodzi o staw kolanowy. W toruńskim szpitalu zespolonym czas oczekiwania w obu przypadkach wynosi około trzech lat. Natomiast w „Bizielu” na operację biodra - dwa lata, kolana - dwa z kawałkiem.

Wieczne poszukiwania

Pacjentowi, który ma skierowanie na operację zaćmy, w bydgoskim „Bizielu” wyznaczają termin za 1,5 roku. W Grudziądzu - za 2,5 roku, w Toruniu w szpitalu kolejka jest mniej więcej taka sama jak w Grudziądzu. W toruńskiej przychodni „Hipokrates” - 24 miesiące, w bydgoskiej Okulomedice - 11 miesięcy, a w przychodni Visco - pół roku.

- Rzeczywiście kolejki na zabiegi planowe bywają długie, ale akurat w przypadku operacji zaćmy warto poszukać - radzi Jan Raszeja, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Rzecznik przyznaje, że fundusz nie dysponuje wiarygodnymi aktualnymi danymi o kolejkach na zabiegi i do specjalistów.

Jednym z najbardziej obleganych specjalistów jest endokrynolog.

- U nas do endokrynologa dostać się jest najtrudniej. Zapisujemy na za dwa lata - mówi Magdalena Lorenc z toruńskiego Citomedu. W Bydgoszczy do poradni endokrynologicznej w szpitalu Biziela wyznaczają terminy na maj 2015. W poradni okulistycznej i diabetologicznej - na grudzień przyszłego roku. W hematologicznej -na listopad 2014. W Centrum Onkologii w Bydgoszczy sytuacja przedstawia się wręcz dramatycznie. Na oddział radioterapii w kolejce czekają 234 osoby. Jeśli przyjąć, że codziennie leczy się w nim dziesięć osób, to kolejka wynosi trzy miesiące. Na wizytę w poradni radioterapii czeka prawie 3,6 tys. pacjentów, na tomografię komputerową - ponad 1500. W poradni onkologicznej na wizytę do chirurga- onkologa zapisanych jest ponad 1300 osób.

W poradniach psychiatrycznych też jest ciężko. W Toruniu, co prawda, są jeszcze w tym roku pojedyncze miejsca przy Mickiewicza, ale do poradni psychogeriatrycznej nie ma szans się dostać.

Mimo że praktycznie w zdecydowanej większości poradni specjalistycznych limity wizyt pacjentów tzw. pierwszorazowych na ten rok są wyczerpane, zdarzają się wyjątki, gdzie wręcz czekają na pacjentów. Jednym z nich jest poradnia geriatryczna w Akademickiej Przychodni Lekarskiej w Toruniu. Terminy wyznaczają dwutygodniowe.

Ile zapłacimy prywatnie

operacja usunięcia zaćmy 4-5 tys. zł; rekonstrukcja stawu kolanowego 6,5-7,5 tys. zł;

operacja przepukliny 3,5-6,6 tys. zł; usunięcie pęcherzyka żółciowego (laparoskopowo) 4-5 tys. zł; operacja tzw. trzeciego migdałka 2,5 - 4 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty