MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Organizacja lekcji religii lub etyki będzie łatwiejsza? Nowelizacja przepisów już od 1 września 2024 r.

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Zmienią się przepisy dotyczące organizacji lekcji religii lub etyki. Nowe zasady będą obowiązywały w szkołach już od 1 września.
Zmienią się przepisy dotyczące organizacji lekcji religii lub etyki. Nowe zasady będą obowiązywały w szkołach już od 1 września. freepik.com
Projekt nowelizacji rozporządzenia, który ma na celu ułatwienie organizacji nauki religii i etyki w polskich szkołach i przedszkolach, został niedawno przedstawiony do konsultacji publicznych. Zaproponowane zmiany pozwalają na większą elastyczność w tworzeniu grup międzyoddziałowych i międzyklasowych, co jest odpowiedzią na problemy organizacyjne napotykane przez placówki oświatowe, zwłaszcza w sytuacjach, gdy liczba uczniów chętnych do uczestnictwa w lekcjach religii lub etyki jest ograniczona.

Spis treści

Religia w większych grupach?

Obecne przepisy wymagają, aby lekcje religii lub etyki były organizowane w ramach danego oddziału lub klasy, jeśli zgłosi się do nich co najmniej siedmioro uczniów. W praktyce często oznacza to trudności w organizacji takich zajęć w mniejszych szkołach lub przedszkolach, gdzie liczba chętnych dzieci może być mniejsza. Nowelizacja ma na celu ułatwienie tworzenia grup obejmujących uczniów z różnych klas lub oddziałów, nawet jeśli w poszczególnych klasach zgłosi się więcej niż siedmioro uczniów.

Dodatkowo, projekt wprowadza nowe limity liczby uczniów w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych - do 30 uczniów w klasach IV-VIII i szkołach ponadpodstawowych oraz do 25 dzieci w przedszkolach i klasach I-III szkoły podstawowej. Zmiany te mają na celu zachowanie jakości kształcenia oraz komfortu uczniów i nauczycieli.

Nowe przepisy już od września

Zmienione przepisy mają wejść w życie od 1 września 2024 roku, co daje placówkom oświatowym czas na dostosowanie się do nowych zasad organizacji lekcji religii i etyki. Projekt nowelizacji jest obecnie w fazie konsultacji publicznych, co pozwala na zgłaszanie uwag i propozycji zmian przez wszystkie zainteresowane strony.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Organizacja lekcji religii lub etyki będzie łatwiejsza? Nowelizacja przepisów już od 1 września 2024 r. - Strefa Edukacji

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski