Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ozonowania nie będzie. Przynajmniej na razie. Bydgoszcz podejmuje inne działania

Marta Mikołajska
W Bydgoszczy ozonowania nie będzie. Wśród polskich miast tę metodę walki z epidemią wprowadziła Warszawa.
W Bydgoszczy ozonowania nie będzie. Wśród polskich miast tę metodę walki z epidemią wprowadziła Warszawa. Adam Jankowski/Polska Press
Walkę z epidemią przez ozonowanie przestrzeni publicznych, jak przystanki czy przejścia podziemne, rozpoczyna Warszawa. Wcześniej także w Krakowie jeden z prywatnych przewoźników zapowiadał odkażanie w ten sposób środków transportu. Czy Bydgoszcz podąży tym śladem? Na razie zaleceń brak.

Jak poinformowała nas Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, w tej chwili planów co do odkażania przez ozonowanie nie ma. Zaleceń, że jest to konieczne, nie wydał ani sanepid, ani wojewoda kujawsko-pomorski.
Podobnie wygląda to w przypadku samego odkażania przystanków i przejść podziemnych.

Wytyczne będą realizowane

- Obecnie nie ma żadnych wytycznych sanepidu czy rozporządzeń rządowych w tej sprawie. Gdy tylko takie wytyczne zostaną wprowadzone, będziemy je realizować – zapewnia Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy.

Obecnie nie ma żadnych wytycznych sanepidu czy rozporządzeń rządowych w tej sprawie. Gdy tylko takie wytyczne zostaną wprowadzone, będziemy je realizować

Niektórymi z działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Bydgoszczy są np. wygrodzenie stref buforowych czy zawieszenie sprzedaży biletów przez obsługę pojazdu we wszystkich autobusach i tramwajach. Operatorzy poszczególnych linii codziennie czyszczą pojazdy komunikacji miejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem poręczy, uchwytów, kasowników. Wyłączone zostały także „ciepłe przyciski” - drzwi otwierane i zamykane są przez kierowców i motorniczych. Sprzedaż biletów okresowych i abonamentów na Strefę Płatnego Parkowanie (więcej na expressbydgoski.pl) prowadzona jest także przez Internet.

Z pytaniem, czy ozonowanie może być skuteczną metodą walki z epidemią, zwróciliśmy się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. Na odpowiedź czekamy.

Grudziądz: Wigilia miejska w Bursie

Skuteczna walka z wirusami?

Jak z kolei możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym na stronie urzędu miejskiego w Warszawie, woda wysoko ozonowana działa szybciej na bakterie i wirusy niż inne środki dezynfekcyjne. Ozon ze względu na swoje właściwości uszkadza wirusowy RNA (kwas rybonukleinowy- struktura występująca w jądrze komórkowym oraz cytoplazmie – dop. aut.).

- Przy wyższych stężeniach ozon niszczy zewnętrzną powłokę białkową wirusa, co wpływa na jego struktury DNA lub RNA. Ozon uniemożliwia dzielenie się pojedynczej nici RNA na dwie części, zaburzając funkcje rozmnażania wirusa, co hamuje proces powstawania nowych komórek – czytamy na stronie UM Warszawy. W stolicy ozonowaniu poddane zostaną przystanki, przejścia podziemne, chodniki oraz okolice szpitali.

Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 6

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera