Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów.
Do odnowionych murów pracownicy Szubińskiego Domu Kultury zaczęli przenosić się już pod koniec wakacji. W weekend zaproszono gości na oficjalne otwarcie. Sala widowiskowa w nowej szacie szybko zapełniła się gośćmi. Witali ich prowadzący uroczystość Paweł Pietroń i Alina Gordon, dyrektor SzDK.
Z zupełnie innej bajki...
Dyrektor przyznała, że remont domu kultury był wielkim wyzwaniem, trudnym dla niej i pracowników, bo temat dotyczył zupełnie innej branży niż ta, którą na co dzień się zajmują. - Byliśmy z innej bajki – żartowała.
Placówka przeszła całkowitą metamorfozę. Zerwano wszystkie boazerie i tynki, zdjęto nawet dach. Jak krok po kroku przebiegały roboty w budynku przy ul. Kcyńskiej, który wzniesiony został w czynie społecznym pod koniec lat 50., goście zobaczyć mogli podczas pokazu multimedialnego.
- Gdy obserwowałem roboty zastanawiałem się, czy nie łatwiej by było wszystko zburzyć i zbudować dom kultury zupełnie od nowa. Pewnie tak. Ale czy wtedy byłby w nim ten duch, który tu był od zawsze? - zastanawiał się Mariusz Piotrkowski, burmistrz Szubina.
Przyznał, że prace budowlane, które powierzono firmie Bydgosta, do łatwych nie należały, bo budowla kryła wiele tajemnic.
To Cię może również zainteresować
Burmistrz dziękował marszałkowi województwa za finansową pomoc w realizacji projektu. Obecni na uroczystości poseł Iwona Kozłowska i Marek Domżała, radny wojewódzki obiecali podziękowania przekazać.
Pomogła Unia Europejska
Inwestycja była kosztowna. Wartość robót budowanych to wydatek blisko 5 mln. zł. Samorząd otrzymał jednak dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ponad 2,8 mln zł. Gmina otrzymała też pomoc od Skarbu Państwa (420 tys. zł).
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo
Po gratulacjach i oficjalnej części zaproszono gości na koncert. Na scenie pojawił się Grzegorz Pleszyński z grupą muzyków. W programie wieczoru - muzyka alternatywna.
- Jesień to dla kultury nowy rok działań. Przygotowaliśmy ofertę zajęć, jest sporo nowości. Warto się z nimi zapoznać. W tym roku chcemy jeszcze przeprowadzić 59. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk, najstarszy taki w Polsce, a także jarmark bożonarodzeniowy i koncerty świąteczne – zapowiadała Alina Gordon.
Czy plany te się powiodą zależy od pandemii.
Zobacz zdjęcia z uroczystego otwarcia Szubińskiego Domu Kultury
