Aby zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, należy złożyć wniosek w najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym i przejść - w zależności od tego, czy kandydat ma już doświadczenie wojskowe czy nie - albo podstawowe 16-dniowe szkolenie kończące się przysięgą wojskową lub szkolenie wyrównawcze. Każdego roku odbywa się od kilku do kilkunastu takich szkoleń.
Na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej czytamy także: "Należy zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej terytorialnie dla pobytu stałego lub czasowego powyżej trzech miesięcy, a od grudnia 2018 r. wnioski o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można również złożyć elektronicznie na platformie ePUAP (Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej)".
Zobacz także: Tyle można zarobić w WOT. Terytorialsi otrzymali podwyżki - oto stawki od marca 2023
W całej strukturze Wojsk Obrony Terytorialnej RP jest ponad 36 tysięcy żołnierzy ochotników. Do służby w ramach WOT może przystąpić każdy obywatel Polski, ale musi spełnić pewne warunki.
Kto może ubiegać się o wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej? Szczegółowe informacje przedstawiamy w naszej galerii.
"Terytorialsi" tworzą, jak sami zaznaczają, zgraną społeczność, wojskową rodzinę. Nie zostawiają swoich także w codziennej, pokojowej służbie – dbają o to, aby żołnierze pełniący służbę w święta nie czuli się samotni. Wspierają też kolegów na granicy białoruskiej, by wspomnieć o świątecznej akcji „Pierniki dla żołnierzy”.
