
Wybielanie gabinetowe zębów
Przeprowadza je dentysta lub higienistka stomatologiczna. Zabieg trwa około 1 godziny i obejmuje kilkukrotne nałożenie na powierzchnię zębów żelu wybielającego i naświetlenie go lampą UV. Efekt widoczny jest już po zabiegu - odcień szkliwa ulega rozjaśnieniu o kilka tonów.

Wybielanie zębów z użyciem nakładek
- Tutaj przygotowanie wymaga dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym, chociaż cały proces odbywa się już później w warunkach domowych. Podczas pierwszej wizyty dentysta pobiera wycisk lub skan zębów, żeby na jego postawie wykonać indywidualne przezroczyste nakładki do wybielania. Jest to ważna procedura gwarantująca bezpieczeństwo przebiegu całego zabiegu. W przypadku źle dobranych nakładek żel wybielający mógłby wypłynąć i poparzyć dziąsła. Podczas drugiej wizyty pacjent otrzymuje gotowe nakładki oraz komplet strzykawek z żelem wybielającym na cały okres wybielania. Dentysta przeprowadza pełny instruktaż jak prawidłowo nakładać preparat przez cały proces, który w tym przypadku trwa zwykle 14 dni, a właściwie nocy, bo nakładki wraz z żelem zakładamy właśnie na noc. Po zakończonym procesie wybielania widzimy jaśniejszy odcień szkliwa podobnie jak w przypadku wybielania gabinetowego – wyjaśnia lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.

Jaka jest różnica pomiędzy wybielaniem nakładkowym a gabinetowym?
- Pierwszą różnicą jest efekt końcowy, który po wybieleniu w gabinecie jest widoczny właściwie od razu, gdy po wybielaniu nakładkowym musimy na niego czekać dwa tygodnie, co często pacjenci opisują jako słabszy rezultat, chociaż sumarycznie wcale tak nie jest. Kolejną istotną różnicą jest występująca nadwrażliwość pozabiegowa. Warto podkreślić, że występuje ona po każdym zabiegu wybielającym, ale silniejsza jest jednak po wybielaniu gabinetowym. Istotną różnicą, wynikającą z samej genezy obu opcji jest domowy charakter wybielania nakładkami, gdzie efekt końcowy jest uzależniony od stopnia zaangażowania i umiejętności współpracy samego pacjenta. Warto wspomnieć, że nakładki powinny być noszone przez minimum 6 godzin na dobę. Jeśli pacjent nie będzie przestrzegał kilku podstawowych, ale jakże ważnych reguł, efekt może być słabszy – zaznacza lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.

Skuteczne sposoby na łagodzenie nadwrażliwości zębów związanej z wybielaniem
Przed wybielaniem zębów należy stosować pastę dedykowaną zębom wrażliwym. Używamy jej przez minimum 2 tygodnie. Również po zabiegu warto stosować preparaty minimalizujące nadwrażliwość. Wówczas nieprzyjemne bodźce są znacznie słabsze.