
Lekarz stomatolog wyjaśnia sposoby na wybielanie zębów
Piękny uśmiech to jeden z kluczowych i stałych punktów w zmieniających się kanonach piękna. Proste, harmonijnie ustawione w łuku zęby nigdy nie wychodzą z mody. Trendy jest biały uśmiech. Jak uzyskać biel zębów bezpiecznie? - zobacz w galerii

Przygotowanie zębów do wybielania
Przed stosowaniem wybielających substancji, konieczne jest przygotowanie zębów.
- Ubytki powinny być wyleczone, a tzw. odsłonięte szyjki odpowiednio zabezpieczone, co też zmniejsza późniejszą nadwrażliwość. Przygotowanie obejmuje również poddanie się higienizacji, czyli skalingowi (usuwanie kamienia) oraz piaskowaniu (usuwanie osadów). Przed wybielaniem nie jest zalecana fluoryzacja, ponieważ fluor mógłby zaburzyć proces rozjaśniania zębów – radzi nasz ekspert, lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.

Do wybielania zębów na rynku mamy dostępne m.in.
pasty
paski
płukanki
żele
proszki
pudry
zestawy
preparaty z lampą

Domowe sposoby na wybielanie zębów - czy to działa?
- Wybielające pasty i płukanki, czyli preparaty dostępne w regularnej sprzedaży, mają w pewnym stopniu udokumentowaną skuteczność, ale dotyczy ona raczej usunięcia subtelnego osadu nazębnego niż rozjaśnienia koloru szkliwa. Wybierając preparaty na własną rękę powinniśmy zwrócić uwagę na ścieralność i kwasowość. Niewłaściwe użycie takich środków do wybielania czy też stosowanie preparatów pochodzących z wątpliwych źródeł może poważnie naruszyć strukturę szkliwa, zafundować ostrą nadwrażliwość czy spowodować powstanie drobnych ubytków – zaznacza lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.
Niezwykle popularne są domowe mikstury wybielające szkliwo z sodą oczyszczoną czy kwaskiem cytrynowym w składzie.
- Niska skuteczność oraz działanie prowadzące do powstania uszkodzeń tkanek zębów jednoznacznie dyskwalifikuje ten sposób jako metodę wybielającą – uważa lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.
Popularne jest także mycie zębów z użyciem węgla aktywnego, który usuwa zanieczyszczenia, bakterie i toksyny. Ma on bowiem silne właściwości absorpcyjne.
- Efekty stosowania węgla aktywnego zależą od stanu zębów. Węgiel aktywny usuwa osady po herbacie, kawie, sokach, czerwonym winie, czy nawet paleniu papierosów, ale nie likwiduje silnych przebarwień szkliwa i nie wybiela naturalnego koloru zębów. Nie przenika do szkliwa – zaznacza dr Stanisław Gajda.