https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto sprawdzone sposoby na wybielanie zębów. Lekarz stomatolog wyjaśnia nakładki, lampy i węgiel

Karolina Rokitnicka
Piękny uśmiech to jeden z kluczowych i stałych punktów w zmieniających się kanonach piękna. Proste, harmonijnie ustawione w łuku zęby nigdy nie wychodzą z mody. Trendy jest biały uśmiech. Jak uzyskać biel zębów bezpiecznie? - zobacz w galerii
Piękny uśmiech to jeden z kluczowych i stałych punktów w zmieniających się kanonach piękna. Proste, harmonijnie ustawione w łuku zęby nigdy nie wychodzą z mody. Trendy jest biały uśmiech. Jak uzyskać biel zębów bezpiecznie? - zobacz w galerii ANDRZEJ BANAS/POLSKA PRESS/zdjęcie ilustracyjne
Ładne i zdrowe zęby bez wątpienia korzystnie wpływają na wygląd i samopoczucie. O ich biały odcień można zadbać z pomocą stomatologa, ale też samodzielnie. Na rynku mamy mnóstwo preparatów i pomysłowych patentów. Co jest hitem, a co kitem? Wyjaśnia nasz ekspert, lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.

Spis treści

Przygotowanie zębów do wybielania

Przed stosowaniem wybielających substancji, konieczne jest przygotowanie zębów.

- Ubytki powinny być wyleczone, a tzw. odsłonięte szyjki odpowiednio zabezpieczone, co też zmniejsza późniejszą nadwrażliwość. Przygotowanie obejmuje również poddanie się higienizacji, czyli skalingowi (usuwanie kamienia) oraz piaskowaniu (usuwanie osadów). Przed wybielaniem nie jest zalecana fluoryzacja, ponieważ fluor mógłby zaburzyć proces rozjaśniania zębów – radzi nasz ekspert, lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.  

Gotowe preparaty do wybielania zębów pod lupą stomatologa

Do wybielania zębów na rynku mamy dostępne m.in.

  • pasty

  • paski

  • płukanki

  • żele

  • proszki

  • pudry

  • zestawy

  • preparaty z lampą

- Przeczesując czeluście Internetu, natrafiłam na wiele artykułów z różnymi sposobami na rozjaśnienie uśmiechu. Czy to działa? Zacznijmy od najpopularniejszych metod i na początek przestudiujmy wybielające pasty i płukanki, czyli preparaty dostępne w regularnej sprzedaży. Mają one w pewnym stopniu udokumentowaną skuteczność, ale dotyczy ona raczej usunięcia subtelnego osadu nazębnego niż rozjaśnienia koloru szkliwa. Wybierając preparaty na własną rękę powinniśmy zwrócić uwagę na ścieralność i kwasowość. Niewłaściwe użycie takich środków do wybielania czy też stosowanie preparatów pochodzących z wątpliwych źródeł może poważnie naruszyć strukturę szkliwa, zafundować ostrą nadwrażliwość czy spowodować powstanie drobnych ubytków – zaznacza lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.

Domowe sposoby na wybielanie zębów - czy to działa?

Niezwykle popularne są domowe mikstury wybielające szkliwo z sodą oczyszczoną czy kwaskiem cytrynowym w składzie.

- Niska skuteczność oraz działanie prowadzące do powstania uszkodzeń tkanek zębów jednoznacznie dyskwalifikuje ten sposób jako metodę wybielającą – uważa lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.

Popularne jest także mycie zębów z użyciem węgla aktywnego, który usuwa zanieczyszczenia, bakterie i toksyny. Ma on bowiem silne właściwości absorpcyjne. - Efekty stosowania węgla aktywnego zależą od stanu zębów. Węgiel aktywny usuwa osady po herbacie, kawie, sokach, czerwonym winie, czy nawet paleniu papierosów, ale nie likwiduje silnych przebarwień szkliwa i nie wybiela naturalnego koloru zębów (żółtych z natury zębów nie zrobi śnieżnobiałymi). Nie przenika bowiem do szkliwa. Dlatego w przypadku głębokich plam, gdy zależy nam na bezpiecznym i efektownym wybieleniu zębów, najlepiej jest oddać się w ręce profesjonalisty – zaznacza dr Stanisław Gajda.

Bezpieczny i najlepszy sposób na wybielenie zębów

- Pierwszym krokiem w stronę bielszego uśmiechu bez przykrych konsekwencji jest konsultacja z lekarzem dentystą, który po przeprowadzonym badaniu będzie mógł dobrać najlepszą i najbezpieczniejszą metodę – informuje lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.

Polecane jest m. in. wybielanie gabinetowe przeprowadzane przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną.

Zabieg trwa około 1 godziny i obejmuje kilkukrotne nałożenie na powierzchnię zębów żelu wybielającego i naświetlenie go lampą UV. Efekt widoczny jest już po zabiegu - odcień szkliwa ulega rozjaśnieniu o kilka tonów.

Stomatolodzy polecają też wybielanie zębów z użyciem nakładek. - Tutaj przygotowanie wymaga dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym, chociaż cały proces odbywa się już później w warunkach domowych. Podczas pierwszej wizyty dentysta pobiera wycisk lub skan zębów, żeby na jego postawie wykonać indywidualne przezroczyste nakładki do wybielania. Jest to ważna procedura gwarantująca bezpieczeństwo przebiegu całego zabiegu. W przypadku źle dobranych nakładek żel wybielający mógłby wypłynąć i poparzyć dziąsła. Podczas drugiej wizyty pacjent otrzymuje gotowe nakładki oraz komplet strzykawek z żelem wybielającym na cały okres wybielania. Dentysta przeprowadza pełny instruktaż jak prawidłowo nakładać preparat przez cały proces, który w tym przypadku trwa zwykle 14 dni, a właściwie nocy, bo nakładki wraz z żelem zakładamy właśnie na noc. Po zakończonym procesie wybielania widzimy jaśniejszy odcień szkliwa podobnie jak w przypadku wybielania gabinetowego – wyjaśnia lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.

Jaka jest różnica pomiędzy wybielaniem nakładkowym a gabinetowym?

- Pierwszą różnicą jest efekt końcowy, który po wybieleniu w gabinecie jest widoczny właściwie od razu, gdy po wybielaniu nakładkowym musimy na niego czekać dwa tygodnie, co często pacjenci opisują jako słabszy rezultat, chociaż sumarycznie wcale tak nie jest. Kolejną istotną różnicą jest występująca nadwrażliwość pozabiegowa. Warto podkreślić, że występuje ona po każdym zabiegu wybielającym, ale silniejsza jest jednak po wybielaniu gabinetowym. Istotną różnicą, wynikającą z samej genezy obu opcji jest domowy charakter wybielania nakładkami, gdzie efekt końcowy jest uzależniony od stopnia zaangażowania i umiejętności współpracy samego pacjenta. Warto wspomnieć, że nakładki powinny być noszone przez minimum 6 godzin na dobę. Jeśli pacjent nie będzie przestrzegał kilku podstawowych, ale jakże ważnych reguł, efekt może być słabszy – zaznacza lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.

Skuteczne sposoby na łagodzenie nadwrażliwości zębów związanej z wybielaniem

Przed wybielaniem zębów należy stosować pastę dedykowaną zębom wrażliwym. Używamy jej przez minimum 2 tygodnie. Również po zabiegu warto stosować preparaty minimalizujące nadwrażliwość. Wówczas nieprzyjemne bodźce są znacznie słabsze.

Biała dieta dobra dla zębów

- Niewątpliwie wspólnym czynnikiem istotnym dla powodzenia każdej metody wybielania jest przestrzeganie tzw. białej diety, czyli unikanie produktów żywieniowych o właściwościach barwiących tj. kawa, curry, buraki czy jagody. Tuż po wybielaniu, czy też w trakcie w przypadku wybielania nakładkami, zęby bardzo szybko wchłaniają barwiące cząsteczki – informuje lekarz Anna Wrycza Socha, stomatolog enel-med.

W zależności od wybranej metody, białej diety należy przestrzegać nawet do 14 dni.

Piękny uśmiech to jeden z kluczowych i stałych punktów w zmieniających się kanonach piękna. Proste, harmonijnie ustawione w łuku zęby nigdy nie wychodzą z mody. Trendy jest biały uśmiech. Jak uzyskać biel zębów bezpiecznie? - zobacz w galerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski