W ubiegłym roku, średnia suma wypłacona poszkodowanym w naszym regionie oscylowała wokół 7,2 tys. złotych. Statystyki wypadków w pracy przedstawiają się niepokojąco – w 2023 roku odnotowano śmierć 14 pracowników, poważne obrażenia u 33 osób oraz lżejsze urazy u 63 pracowników. Dariusz Lewandowski, pełniący obowiązki nadinspektora pracy, zauważa, że w przeważającej większości poszkodowani to mężczyźni, którzy stanowią około 87% wszystkich przypadków.
Kto może liczyć na odszkodowanie?
Odszkodowanie jednorazowe przysługuje tym, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i są objęci ubezpieczeniem wypadkowym. Istnieje możliwość otrzymania takiego świadczenia nawet dwukrotnie, jeśli pogorszenie stanu zdrowia jest bezpośrednio związane z wcześniejszym zdarzeniem. Wypłaty mogą dotyczyć również członków rodziny zmarłego pracownika.
Wyjątkowe okoliczności, takie jak wypadki podczas zajęć szkolnych czy działalność wolontariacka, także mogą skutkować prawem do odszkodowania, choć zależy to od indywidualnej oceny sytuacji. Jak podkreśla Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS, wypłata świadczenia nie jest możliwa, jeżeli orzecznik ZUS stwierdzi jedynie uszczerbek na zdrowiu bez całkowitej niezdolności do pracy.
Nowe kwoty odszkodowań
Zmiany w wysokości odszkodowań są znaczące. Każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu został wyceniony na 20% przeciętnego wynagrodzenia. Dokładne stawki odszkodowań poznaj w poniższej galerii.
