NASA podała do wiadomości nowe fakty dotyczące asteroidy Bennu, która może zagrozić w przyszłości istnieniu naszej planety. Naukowcy otrzymali dane z bezzałogowej sondy OSIRIS-REX, która została wysłana w celu badania asteroidy. Okazuje się, że asteroida wykazuje niebezpieczną aktywność - na jej powierzchni dochodzi regularnie do wybuchów, a odłamki skalne wyrzucane są w przestrzeń kosmiczną. Badaczom na razie nie udało się stwierdzić jednoznaczne, dlaczego tak się dzieje. Przypuszczenia są takie, że do eksplozji dochodzi na wskutek kolizji asteroidy z innymi obiektami w kosmosie albo na powierzchni asteroidy dochodzi do naprężeń termicznych, wskutek których dochodzi do wybuchów. Ta aktywność może zagrozić Ziemi, gdy asteroida Bennu zbliży się do Ziemi.
Asteroida Bennu pochodzi ze środowiska, gdzie mogło istnieć życie
Analizy danych pozwoliły ustalić, że wyrzucane w przestrzeń minerały zawierają połączone atomy wodoru i tlenu. To oznacza, że pierwotne środowisko, z którego pochodzi asteroida Bennu, zawierało wodę. Te informacje są o tyle ciekawe, bo oznaczają, że w takich warunkach mogło rozwijać się życie. Przypomnijmy, że pod koniec tego roku lub na początku 2020 r. na powierzchni asteroidy ma wylądować sonda OSIRIS-REx, która od roku bada sondę (fotografie wykonanie przez OSIRIS-REx znajdują się w galerii) i pobrać z niej próbki, a następnie dostarczyć na Ziemię. Analizy - być może - pomogą w opracowania strategii uniknięcia w przyszłości kolizji.
Co zaobserwowała sonda OSIRIS-REx, badająca asteroidę Bennu:
Asteroida Bennu coraz bliżej Ziemi
Na razie wiadomo, że asteroida Bennu będzie przelatywać w pobliżu Ziemi osiem razy - takie dane podają naukowcy z Uniwersytetu w Pizie. Asteroida przelatywać będzie najbliżej Ziemi w latach 2169-2199 i w tym czasie prawdopodobieństwo kolizji z naszym globem będzie największe. Włosi oceniają, że ryzyko uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię wynosi 0,037 procent. Inne wyliczenia mają z kolei naukowcy z NASA, którzy informują, że prawdopodobną datą kolizji asteroidy Bennu z Ziemią jest 25 września 2135 roku. Jeśli doszłoby do takiego zdarzenia, to nie mamy dużych szans na przetrwanie.
Asteroida Bennu waży około 77 milionów ton i ma ponad 500 metrów średnicy. Asteroida orbituje wokół Słońca co 466 dni, a trajektoria lotu przecina orbitę ziemską. Każde okrążenie zbliża asteroidę do Ziemi.
Scenariusz nie jest optymistyczny. Według opinii naukowców, uderzenia asteroidy Bennu zniszczy wszystko, co żyje na Ziemi. Zakładając, że Bennu wpadnie do oceanu, masa i prędkość, z jaką porusza się asteroida, spowodują powstanie gigantycznej fali tsunami, która sprowadzi śmierć na wszystko, co żyje na Ziemi. Samo uderzenie Bennu o powierzchnię naszej planety będzie tak silne, że zabije 60 proc. ludzkości. Nieprawdopodobne? Nie do końca... Naukowcy NASA szacują, że prawdopodobieństwo uderzenia Bennu w Ziemię to 1:2700.
NOWE OSTRZEŻENIE NASA!
NASA sfotografowała asteroidę Bennu z odległości 690 metrów. Tak wygląda satelita, która może zagrozić życiu na Ziemi z bliska:
Asteroida Bennu. Znamy datę końca świata
Naukowcy szacują, że uderzenie może nastąpić 25 września 2135 roku. Asteroida Bennu orbituje wokół Słońca, jej obieg wokół tego ciała niebieskiego trwa 435 dni. Z każdym okrążeniem zbliża się do Ziemi o 300 tysięcy kilometrów.
25.09.2135 rok - to data końca świata?
10 'laureatów' nagrody Darwina ostatnich lat. Nie uwierzysz,...
Asteroida Bennu. Plan ratunku jak z filmu z Hollywood
NASA we współpracy z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego opracowali już plan, noszący wdzięczny kryptonim HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response). W skrócie, głównym założeniem naukowców jest zmiana trajektorii asteroidy, a jeśli to się nie powiedzie, jej zniszczenie ładunkiem atomowym. Problem w tym że obecnie ludzkość nie dysponuje technologią, która umożliwiłaby wysadzenie asteroidy przy użyciu energii atomowej.
Asteroida Bennu w przyszłym stuleciu może uderzyć w Ziemię. Może to spowodować niezmierzone cierpienia i śmierć – profesor Dante Lauretta z Arizona University.
Zobacz animację NASA o asteroidzie Bennu:
ZOBACZ INNE
Asteroida Bennu pędzi przez kosmos lotem niekontrolowanym
Bennu odkryta została w 1999 roku. Obiekt pędzi w przestrzeni kosmicznej z prędkością 100 tysięcy kilometrów na godzinę. Zmiany w trajektorii asteroidy wynikają z tzw. efektu Jarkowskiego, czyli pochłaniania energii słonecznej, przez co zmienia się trasa lotu obiektu.
Asteroida Bennu nie zniszczy Ziemi 25 września 2135 roku?
Z badań przeprowadzonych przez włoskich astronomów Uniwersytetu w Pizie wynika, że w latach 2169-2199 planetoida zbliży się ośmiokrotnie do Ziemi. Łączne prawdopodobieństwo jej uderzenia w Ziemię w czasie wszystkich ośmiu zbliżeń wynosi 0,037%. W związku z tym NASA rozważa wysłanie ważących osiem ton pocisków, które mogą zmienić tor lotu ciała niebieskiego. Naukowcy muszą jednak opracować specjalną technologię, by móc wystrzelić takie pociski.
Asteroida Bennu. Czeka nas kataklizm?
Bennu był świętym ptakiem w mitologii egipskiej, związanym z Atumem, Ra i Ozyrysem. Nazwę dla planetoidy wybrano w konkursie ogłoszonym przed planowaną misją OSIRIS-REX. Przed jej nadaniem planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (101955) 1999 RQ36.
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
Asteroida Bennu. Trwa misja badawcza
8 września 2016 NASA wysłała misję OSIRIS-REx do planetoidy Bennu. Lot do celu ma potrwać cztery lata. Sonda ma m.in. pobrać próbki gruntu i dostarczyć je na Ziemię.
Najpiękniejsze bydgoszczanki z Instagrama [zdjęcia]
Zjawiska na niebie - kiedy i jak oglądać?
