Zobacz wideo: W Bydgoszczy pojawiła się instalacja „Kadr na miłość"
Niedziela to warsztatowy dzień 47. Zjazdu Fizyków Polskich, który odbywa się w Bydgoszczy w dniach 19-23 września. Jest poświęcony dydaktyce fizyki. Otworzyło go unikatowe wydarzenie: start tandemowej sondy stratosferycznej z detektorami promieniowania kosmicznego udostępnionymi dzięki życzliwości Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Podobny start, tyle że sprofilowany pod kątem badań meteorologicznych, jest przewidziany w poniedziałek, w przerwie uroczystości otwarcia Zjazdu. Dwubalonowe sondy, użyte w obu lotach, będą odtwarzały konfiguracje rozwijane przez wielkich badaczy stratosfery pochodzących z Bydgoszczy.
Z centrum Bydgoszczy startują sondy stratosferyczne
- Niedzielnemu startowi misji stratosferycznej BHR-21 towarzyszył komentarz merytoryczny dotyczący współczesnych zagadnień związanych z sondowaniami atmosfery oraz aspektów historycznych z naciskiem na zapomniany wkład bydgoskich pionierów penetracji przestworzy. Były też rozmowy z członkami zespołu konstruującego sondy i naukowcami. Kapsułę sondy dedykowaną pomiarom powietrza i obrazowaniu powierzchni Ziemi wykonała młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, a przy montażu obu sond pomagali uczniowie bydgoskiej Szkoły Podstawowej Centrum Edukacji Montessori.
- Poniedziałkowy start misji stratosferycznej BHAI-21 odbędzie się około 11.45, w przerwie uroczystości otwarcia Zjazdu. Również to wydarzenie będzie poprzedzone dwugodzinnymi przygotowaniami uzupełnionymi o komentarz merytoryczny. Sonda BHAI-21 wzniesie się w powietrze z tarasu przy Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej.

Wideo