Najstarsza matka w Polsce urodziła bliźnięta, gdy miała 60 lat. To było w 2015 roku. Do tej pory żadna inna pani nie pobiła tego macierzyńskiego rekordu.
Nie ma statystyk, z których można by wyłuskać, która pani w naszym województwie jest najstarszą matką. Dane te bowiem dotyczą przedziałów wiekowych, a nie poszczególnych roczników. Wiadomo natomiast, że najstarsze matki nie skończyły jeszcze 50 lat. - Z ostatnich naszych danych wynika, że w ciągu roku 27 pań w wieku 45-49 lat urodziło dzieci – informuje Michał Cabański z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.
Matka niespełna 14-latka
Statystyczna mieszkanka naszego regionu ma 29,5 roku, gdy zostaje matką. Zdarza się, że dzieci rodzą dzieci. W ciągu roku 2 dziewczyny w wieku 14 lat lub mniej urodziły.
Niektóre dziewczęta mają po kilkoro dzieci, a jeszcze nie mają dowodu osobistego. Pewna bydgoszczanka parę dni przed swoimi 18. urodzinami urodziła 3. dziecko.
Mają po kilkoro dzieci, a jeszcze nie mają dowodu osobistego...
Na naszym terenie to panie w wieku 25-29 lat najczęściej rodzą dzieci. Co 3. maluch, który przychodzi na świat, ma mamę właśnie w tym przedziale wiekowym. Drugą, pod kątem liczebności, stanowi grupa wiekowa 30-34 lata.
Teraz ojcowie-rekordziści: najmłodszy tata w Kujawsko-Pomorskim to 17-latek. Matka jego dziecka jest kilka lat od niego starsza. I znowu: statystycy nie podają jej wieku, natomiast podają, że mieści się ona w przedziale od 20 do 24 lat.
Najstarsi ojcowie z kolei to panowie, którzy skończyli 60 lat albo i więcej. Ich żony czy partnerki są przeważnie znacznie młodsze. Największa różnica wieku między rodzicami to minimum 31 lat – wynika z szacunków Urzędu Statystycznego. Tata smyka ma przynajmniej 60-tkę na karku, zaś mama jest w przedziale wiekowym 25-29 lat. Pewien 21-latek związał się z kobietą po 40-tce. Z tego związku urodziło się dziecko.
To może Cię zainteresować:
Przyrost naturalny w Polsce jest coraz niższy. Ogólna liczba urodzeń stale się zmniejsza – alarmują eksperci ds. demografii. - Jeśli trend się utrzyma, w ciągu najbliższych 35 lat liczba mieszkańców Polski spadnie o ponad 4,5 miliona.
Biologia swoje, życie swoje
Najlepszym okresem dla kobiet na zajście w ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia. To wtedy kobiety są w najmniejszym stopniu narażone na błędy genetyczne, które powstają w procesie dojrzewania komórek jajowych.- Coraz więcej kobiet decyduje się jednak na późne macierzyństwo – podkreślają eksperci marki Dr Bocian. - Spadek płodności u kobiet rozpoczyna się po ukończeniu 30. roku życia i wzrasta z wiekiem. Zaczynają się wtedy pojawiać cykle bezowulacyjne. Częstotliwość utraty wczesnych ciąż zwiększa się u kobiet po 35. roku życia, a u kobiet po 40. może osiągnąć nawet 50 procent. Ryzyko poronienia rośnie również w zależności od tego, czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża. Jeśli kobieta już wcześniej rodziła, jest ono tylko nieznacznie większe niż u pierworódek.
Teoria (biologia) swoje, a praktyka (instynkt i przygotowanie do nowej roli rodzica) swoje. Niektórzy fachowcy od demografii i wybrani lekarze-ginekolodzy zaczęli nawet używać określenia „40 plus” w odniesieniu do dojrzałych matek. Na naszym terenie przyszło na świat dziecko, którego tata skończył 60 lat, a mama jest przed 50-tką.
Dla porównania: najmłodsza babcia w regionie miała 31 lat, gdy jej 14-letnia córka urodziła córkę.
