Dziś w życie wchodzi nowe rozporządzenie dotyczące pandemii, które w piątek wieczorem opublikowane zostało w „Dzienniku Ustaw”.
Dokument zawiera nowe wytyczne dotyczące ograniczeń mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz aktualizacje kolejności szczepień w pierwszym etapie.
Zmiany w funkcjonowaniu hoteli
W rozporządzeniu wprowadzono m.in. zmiany w funkcjonowaniu hoteli.
Z ich usług korzystać mogą osoby realizujące projekty inwestycyjne oraz sędziowie sportowi i kontrolerzy antydopingowi.
W hotelach zatrzymać będą mogli się również dziennikarze, którzy muszą pracować poza miejscem zamieszkania.
Koniec z izolacją dla przekraczalnych granicę
Nowe przepisy zakładają również, że osoby przekraczające granice naszego kraju nie będą już musiały odbywać dziesięciodniowej izolacji.
Będą z niej zwolnieni, ale tylko wtedy, gdy posiadają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badanie muszą wykonać w ciągu 48 godzin przed momentem przekroczenia granicy.
Ułatwienia dla sportowców
Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnieni będą teraz m.in. członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych i członkowie sztabu szkoleniowego, którzy wracają z zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową.
W rozporządzeniu czytamy, że wprowadzone zmiany związane są z koniecznością umożliwienia członkom kadry narodowej - w tym przygotowującym się do Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 oraz XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020, a także członkom ich sztabów szkoleniowych i ekip towarzyszących - powrotu do Polski z zawodów zagranicznych bez konieczności odbycia kwarantanny. To z kolei ma pozwolić na „zachowanie niezbędnej ciągłości procesu szkolenia sportowego”.
Zmiana kolejności szczepień w pierwszej grupie
Opublikowany w „Dzienniki Ustaw” dokument zawiera również zapisy dotyczące kolejności szczepień.
Zgodnie z nimi, w ramach etapu pierwszego, będą mogły być szczepione „osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów”.
Przepisy zostały także dopracowane w ten sposób, że ze szczepień w pierwszym etapie będą mogli korzystać także pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
Do pierwszej grupy dopisano również strażników gminnych i miejskich.
Zmiany objęły również nauczycieli nauczycieli i pracowników pedagogicznych uprawnionych do wcześniejszych szczepień. Grupę te poszerzono o pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.
Ile osób uda się zaszczepić?
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w piątek, że do końca pierwszego kwartału dostarczonych do Polski zostanie ponad 3 miliony szczepionek. - Od samego początku mówimy, że zgodnie z umową z Komisją Europejską do Polski zostaną dostarczone szczepionki do końca pierwszego kwartału, które pozwolą zaszczepić 3,1 miliona pacjentów pacjentów. Z uwagi na ograniczenia w dostawach nie będziemy w stanie zaszczepić większej liczby osób w pierwszy kwartale – tłumaczył.
