Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsetki od kredytu zapłacą mieszkańcy miasta i gminy

Marek Chełminiak
Mieszkańcy Solca Kujawskiego nie muszą już stać przed zamkniętym przejazdem kolejowym w centrum miasta. Wczoraj otwarty został tam nowy wiadukt.

<!** Image 3 align=none alt="Image 220951" sub="Po takim otwarciu nie pozostaje nic innego, jak mknąć nowym wiaduktem(Fot.: Marek Chełminiak)">

Mieszkańcy Solca Kujawskiego nie muszą już stać przed zamkniętym przejazdem kolejowym w centrum miasta. Wczoraj otwarty został tam nowy wiadukt.

Nowy obiekt zastąpił przejazd z rogatkami przy ruchliwej linii kolejowej Bydgoszcz-Toruń. Jego budowa rozpoczęła się w 2010 roku. Do tej pory miasto podzielone było na dwie części szlabanami kolejowymi. Bywało, że trzeba było stać przed nimi nawet po kilkadziesiąt minut. To mocno utrudniało życie nie tylko mieszkańcom, ale było także bardzo uciążliwe dla pracowników i kontrahentów parku przemysłowego.<!** reklama>

Tunel pod torami usprawni również ruch na drodze wojewódzkiej nr 249. Budowa soleckiego wiaduktu jest jednym z elementów BiT City, czyli zintegrowanego systemu komunikacyjnego obu stolic województwa. Inwestycja realizowana była w ramach projektu obejmującego budowę obiektów inżynieryjnych i przystanków w rejonie Bydgoszczy i Torunia.

Realizacja dwuprzęsłowego wiaduktu kolejowego, po którym pociągi będą mogły mknąć z szybkością 160 km/h, jest w większości finansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jednak solecki magistrat nie dostał z tego źródła jeszcze żadnych pieniędzy, mimo iż obiekt został już ukończony. - Niestety, nasza solidność i terminowość zostały ukarane.

Opóźnienie części projektów, realizowanych przez naszych sąsiadów zza miedzy, spowodowały poślizg w rozliczeniu całej inwestycji. To zatrzymało dopływ unijnych środków na ten cel. Nie pomogły nawet interwencje na ministerialnym szczeblu. Dlatego musieliśmy zmienić budżet miasta i na dokończenie budowy, zaciągnąć komercyjny kredyt. Na szczęście, dziś dotarła do nas zapowiedź rządowej interwencji, która ma doprowadzić do zwrotu naszych pieniędzy - cieszy się Teresa Substyk, burmistrz Solca Kujawskiego.

Radości nie kryli też mieszkańcy miasta, którzy tłumnie pojawili się na uroczystym otwarciu tak oczekiwanego obiektu. Dopisali też goście, wśród których nie zabrakło Piotra Całbeckiego, marszałka województwa oraz prezydentów Bydgoszczy i Torunia Rafała Bruskiego oraz Michała Zaleskiego. Oni z kolei nie kryli podziwu. - Tam, gdzie rządzą faceci, ważna inwestycja jest spóźniona.

Tutaj kobiety pokazały dobitnie, że pewne rzeczy można zrobić lepiej, ale obiecujemy, że się poprawimy i zdążymy nadrobić wszystkie zaległości - zapewniał Rafał Bruski, przypominając, że w soleckim samorządzie, pierwszoplanowymi postaciami są panie. W rejonie wiaduktu powstał też nowy układ komunikacyjny z rondem, które zastąpiło dotychczasowe skrzyżowanie ulic: 23 Stycznia, Dworcowej, Żwirki i Wigury oraz 22 Lipca. Nowe rondo otrzymało wczoraj nazwę Burmistrza Antoniego Nawrockiego, długoletniego włodarza Solca Kujawskiego i inicjatora budowy wiaduktu. W drugim etapie inwestycji powstanie jeszcze nowoczesny dworzec kolejowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera