Ekspozycję złożoną z 19 olbrzymich fotogramów odrestaurowanych pałaców - najsłynniejszych w Polsce - prezentowano już na dziedzińcu Zamku Królewskiego.
<!** Image 2 alt="Image 157257" sub="Pałac w Ostromecku kusi zwiedzających pięknym ogrodem Fot. Nadesłane">Od jutra przez miesiąc będzie można podziwiać ją w Ostromecku.
Goszczący wystawę podbydgoski pałac został wybudowany w latach 1832-1848 na zlecenie Jakuba Martina Schönborna. Tę klasycystyczną rezydencję zaprojektował znany berliński architekt Karol Fryderyk Schinkel. U zbiegu XIX wieku kolejny właściciel posiadłości, hrabia Albrecht von Alvensleben, postanowił powiększyć pałac o dwupiętrowy budynek w stylu neobaroku. W latach 1905-1912 dobudowano również salę balową i tarasy ogrodowe.
<!** reklama>Każdy z fotogramów pokazanych w pałącu opatrzony będzie opisem historycznym. Obok rezydencji z Ostromecka, zobaczymy zdjęcia poświęcone m.in. pałacowi Odrowążów (jednej z najstarszych posiadłości w Polsce), pałacowi Staniszów, czy pałacowi w Wąsowie. Na ekspozycyjnej liście najbardziej urokliwych pałaców znalazł się również ten w Lubostroniu, słynący z wydarzeń kulturalnych, przyciągających mieszkańców naszego regionu (tuż obok rezydencji w Ostromecku). Wybudowano go w latach 1795-1800 wg projektu Stanisława Zawadzkiego. Budowę zlecił hrabia Fryderyk Skórzewski. Kopułę pałacu zdobi rzeźba Atlasa - dzieło Władysława Marcinkowskiego.
Wystawa może okazać się inspiracją do krajowej wycieczki szlakiem prezentowanych pałaców. W opisach znaleźć można intersujące ciekawostki, jak np. tę dotyczącą pałacu w Małej Wsi. Posiadłość należała do Bazylego Walickiego, uczestnika Sejmu Wielkiego, przyjaciela króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król odwiedził Walickiego w 1788 roku, a dziś można oglądać upamiętniającą to inskrypcję na kamieniu, umieszczonym nad stawem w parku. Z prawdziwych ruin udało się odrestaurować pałac w Galinach. Wybudowany przez barona Botho zu Eulenburga w 1589 roku przez 400 lat pozostawał w rękach tej rodziny. Niestety, w tragicznym 1945 roku splądrowano pałac, a ostatniego dziedzica zesłano na Sybir. Wnętrza posiadłości zostały całkowicie zniszczone. Ponadto na wystawie zobaczyć można m.in. pałac w Krobielowicach, zamek Joannitów i zamek w Lublińcu.
Wystawę „Piękno odnalezione” można zwiedzać bezpłatnie od 19 września do 17 października w sali złotej i zielonej Pałacu Nowego w Ostromecku. Wernisaż wystawy już dziś, o godz. 16.00.