Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spać jak... Fryderyk Chopin

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Krótki wypoczynek na zamku lub w pałacu? Czemu nie, w naszym regionie możliwości pod tym względem nie brakuje. Tyle że pukając do bram gościnnych rezydencji, należy wcześniej sprawdzić ciężar sakiewki.

Krótki wypoczynek na zamku lub w pałacu? Czemu nie, w naszym regionie możliwości pod tym względem nie brakuje. Tyle że pukając do bram gościnnych rezydencji, należy wcześniej sprawdzić ciężar sakiewki.

<!** Image 4 align=none alt="Image 222004" sub="Golub-Dobrzyń">Przeszłość bywa cenna, zatem gospodarze starych rezydencji, a obecnie hoteli, nazwiska sławnych bywalców sprzed lat eksponują z takim samym zapałem, jak oznaczające poziom komfortu gwiazdki. Zatrzymać się i zamieszkać choć na chwilę w miejscu, w którym wcześniej gościł np. Fryderyk Chopin - to już coś! A jeśli poza tym można poddać się różnym zabiegom regeneracyjnym? Po taki zestaw wrażeń można sięgnąć odwiedzając Pałac Romantyczny w podtoruńskim Turznie. Fryderyk Chopin gościł tu w 1825 roku, jednak zapewne nie korzystał z kąpieli w piwnej, jednej z atrakcji pałacowo-hotelowego gabinetu SPA. Wypoczynek w wypełnionej bąbelkami balii dla dwóch osób kosztuje 200 złotych, do tego jeszcze trzeba odpowiednio zainwestować w nocleg ze śniadaniem. Ostateczne sumy wyglądają różnie, hotel urządzony w niezwykle interesującym pałacu oferuje szereg różnych pakietów.

W Turznie można powspominać Chopina, czy też powstańca listopadowego i konspiratora Adama Zawiszę. Tymczasem na zamku w Golubiu-Dobrzyniu można spotkać nie tylko wspominać, ale również spotkać Białą Damę - naturalnie na specjalne zamówienie. Słynny zamek, jedno z najważniejszych miejsc współczesnego renesansu średniowiecza, odwiedzane przez rycerzy z całej Europy, posiada całkiem komfortową bazę noclegową. Czteroosobowa rodzina za pobyt w takim miejscu zapłaci 240 złotych i przy okazji skonsumuje również śniadanie.

<!** reklama>

- Gościom proponujemy zwiedzanie zamku w ciągu dnia, lub nocne z latarniami, możemy również przywitać ich salwą armatnią, za dodatkową opłatą - wylicza atrakcje Katarzyna Mrozek z przewodnickiej załogi dawnej krzyżackiej fortecy, a później rezydencji królewny Anny Wazówny.

Pałac, zamek... W Ostromecku pod Bydgoszczą można odpocząć mając do dyspozycji dwa pałace, do tego otoczone pięknym 35-hektarowym parkiem. Pierwsza z budowli - rokokowa, została wzniesiona w pierwszej połowie XVIII wieku dla rodziny Mostowskich, nowy pałac powstał w połowie XIX stulecia i został rozbudowany pod jego koniec, stając się jedną z najświetniejszych rezydencji w regionie. Tu właśnie znajdują się pokoje gościnne dla ok. 60 osób. Aby poczuć ducha dawnych czasów wystarczy zainwestować 180 złotych, tyle po promocyjnej zniżce kosztuje nocleg w pokoju dwuosobowym. Przy okazji warto tu również spojrzeć na afisze reklamowe. Pałac jest świątynią sztuki.

Świątynią i podobnie jak i kilka innych gościnnych rezydencji w regionie, również dziełem sztuki. Projekt nowego pałacu w Ostromecku powstał w pracowni Karla Friedricha Schinkla, jednego z najwybitniejszych architektów europejskich XIX wieku. Pałac w Turznie jest natomiast dziełem Henryka Marconiego, Stanisław Zawadzki zaprojektował jedną z najcenniejszych i najsłynniejszych budowli pałacowych w kraju - rezydencję Skórzewskich w Lubostroniu. Otoczony parkiem pałac, w którym podobno gościł kiedyś sam Adam Mickiewicz, również można zamienić w swoją świątynię dumania. Na terenie rezydencji znajdują się pokoje i apartamenty. Jak wynika z informacji umieszczonej na stronie internetowej, ceny wahają się między 150 i 300 zł.

<!** Image 5 align=none alt="Image 222004" >W naszym subiektywnym przeglądzie hotelowych rezydencji mamy pałace i zamek, brakuje jednak szlacheckiego dworu. Przykład takiej budowli, i to bardzo ładny zresztą, znajdujemy około 40 kilometrów od Torunia w Kaźmierzewie, położonym między Włocławkiem i Ciechocinkiem.

- Poza pokojami mamy tutaj saunę, plac zabaw dla dzieci i małą salę gimnastyczną - mówi Marzanna Senko-Kowalczyk, właścicielka XIX-wiecznego Dworku Janowickiego. - Wszystko jest otoczone zabytkowym, ogrodzonym parkiem.

Za nocleg z wyżywieniem trzeba we dworze zapłacić 100 złotych od osoby za dobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera