Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od wyborów minął miesiąc. W Bydgoszczy cały czas wiszą materiały kandydatów

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć bannery, hasła i plakaty w terminie 30 dni po dniu wyborów, choć Kodeks wyborczy przewiduje pewne wyjątki. Nakaz usunięcia ogłoszeń wyborczych nie obowiązuje „na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego” czy stowarzyszeń oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej. W takich sytuacjach plakaty mogą nadal wisieć, jeśli wyda na to zgodę właściciel.
Pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć bannery, hasła i plakaty w terminie 30 dni po dniu wyborów, choć Kodeks wyborczy przewiduje pewne wyjątki. Nakaz usunięcia ogłoszeń wyborczych nie obowiązuje „na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego” czy stowarzyszeń oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej. W takich sytuacjach plakaty mogą nadal wisieć, jeśli wyda na to zgodę właściciel. Tomasz Czachorowski
Komitety miały 30 dni od zakończenia wyborów na to, by sprzątnąć swoje materiały. Nadal je jednak widać - nawet w centrum miasta - uśmiechniętych kandydatów, zachęcających do głosowania.

Po opadnięciu wyborczego kurzu ciągle widać materiały komitetów wyborczych, które miały zniknąć z przestrzeni miasta, ale ktoś o nich zapomniał.

- Plakaty i banery dostrzegłem na rondzie Inowrocławskim, w okolicach dworca PKP Bydgoszcz Wschód, przy Filharmonii Pomorskiej czy ulicach Jesionowej i Solskiego, w pobliżu Gackowskiego – informuje pan Paweł, nasz długoletni Czytelnik.

„Pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć bannery, hasła i plakaty w terminie 30 dni po dniu wyborów, choć Kodeks wyborczy przewiduje pewne wyjątki” - przypomina portal prawo.pl.

  • Nakaz usunięcia ogłoszeń wyborczych nie obowiązuje „na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego” czy stowarzyszeń oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej. W takich sytuacjach plakaty mogą nadal wisieć, jeśli wyda na to zgodę właściciel.

- Na razie nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń dot. materiałów wyborczych – mówi naszej gazecie Arkadiusz Bereszyński, rzecznik prasowy bydgoskiej Straży Miejskiej. - Niemniej, od środy naszej patrole zostały uczulone i monitorują sytuację. Jeżeli znajdą jakiś plakat lub baner, to najpierw muszą ustalić, do kogo należy dany teren. Jeżeli nie jest to teren prywatny, to będziemy kontaktować się z komitetami. Jeśli usuną materiał wyborczy w ciągu jednego-dwóch dni, to sprawę uznamy za załatwioną. W przypadku zwłoki, będziemy karać mandatem.

Kara może sięgać 5 tysięcy złotych.

Komitety tłumaczą się, że materiały często rozwieszali wolontariusze, nie informując gdzie je umieścili.

- Koszty przymusowego usunięcia ponoszą obowiązani. Co oczywiste, z odpowiedzialności za niezrealizowane tego obowiązku nie zwalniają pełnomocnika wyborczego okoliczności faktyczne, jak np. takie, że do usunięcia materiałów wyborczych zobowiązała się inna osoba (co w praktyce często się zdarza, gdy zobowiązuje się poszczególnych kandydatów do usunięcia materiałów ich dotyczących) lub że pełnomocnik sam nie jest w stanie tych wszystkich materiałów usunąć w oznaczonym terminie. Obowiązkiem pełnomocnika wyborczego jest bowiem takie zorganizowanie kampanii, by po jej zakończeniu materiały zostały w terminie 30 dni usunięte - mówi dla prawo.pl prof. Anna Rakowska-Trela z Uniwersytetu Łódzkiego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera