Autor tak określa swoją twórczość: „Chcę, aby moje prace służyły kontemplacji, która jest niezbędna w procesie odkrywania przez jednostkę własnego ja i jej związku ze światem”.
<!** Image 2 align=none alt="Image 164060" sub="Na wystawie monograficznej, poświęconej twórczości Leszka Wyczółkowskiego, zobaczymy grafiki artysty pochodzące
z lat 1987-2010 / Fot. www.summitfineart.com">Leszek Wyczółkowski jest stryjecznym prawnukiem Leona Wyczółkowskiego. Urodził się w 1950 r. w Zielonce. W 1978 r. wyemigrował do Kanady, gdzie mieszka do dziś. Dlatego właśnie jego twórczość nie jest dobrze znana w Polsce.
Pierwsze lekcje otrzymywał już w młodości od swego ojca. Wybrał studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest też absolwentem Ontario College od Art w Kanadzie. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Austrii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Polsce, Szwecji i USA.
<!** reklama>Leszek Wyczółkowski jest malarzem sztalugowym i grafikiem. Ceni klasyczne techniki metalowe, takie jak akwaforta i akwatinta. Jego przodek, Leon Wyczółkowski również chętnie tworzył grafiki, zwykle litografie. W Muzeum Śląskim w 2008 r. można było oglądać wystawę pt. „2 x Wyczółkowski. Więzy” - zestawienie prac graficznych Leona i Leszka.
W środę, 12.01., w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8 w Bydgoszczy otwarta zostanie wystawa monograficzna poświęcona twórczości Leszka Wyczółkowskiego. Zobaczymy na niej grafiki z lat 1987-2010, pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego oraz pracowni artysty. Ekspozycję przygotowano w taki sposób, aby zwiedzający miał szansę dostrzec, jak zmieniał się artystyczny język Leszka Wyczółkowskiego. Autor początkowo inspirował się naturą. Starał się odtworzyć fakturę m.in. kory drzewa, huby, suchej gałęzi pęcherzyków powietrza. Każdy kadr odwołuje się do doświadczeń, a zarazem do wyobraźni odbiorcy. Leszek Wyczółkowski nadaje swoim dziełom tytuły, za pomocą których sugeruje kierunek interpretacji, np. „Miłość”, „Refleksja”, „Uczelniany”, „Obcy”, „Drzewo życia”. Z biegiem lat artysta zaczął sięgać do figur geometrycznych, które kontrastują z formami zaczerpniętymi z natury. To niejako połączenie cech intelektu i porządku oraz symboli nawiązujących do emocji.
Gdzie, kiedy?
Wernisaż wystawy „Leszek Wyczółkowski. Grafika - kod naturalny” zapowiadany jest na środę, 12.01. o godz. 18.00. Wystawa czynna będzie do 13.03.