Wystawy lokalnych artystów, konsultacje dla amatorów i spotkania z literatami. Od jutra w kamienicy przy ul. Batorego odwiedzać będzie można Galerię „Wspólną”.
- Galerię otwieramy wspólnie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków, Związkiem Literatów Polskich i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich. Przyświecała nam idea stworzenia miejsca, gdzie nie tylko prezentowane będą wystawy, ale które będzie także miejscem spotkań z artystami - mówi Bożena Januszewska, kierowniczka pracowni plastyki i fotografii MCK.
Miejskie Centrum Kultury jest głównym gospodarzem obiektu, ale na zasadach partnerskich ma integrować lokalnych artystów o rozmaitych zainteresowaniach.
<!** reklama>
Otwarcie Galerii „Wspólnej” uświetni wernisaż wystawy prac Jerzego Puciaty, jednego z bardziej rozpoznawalnych artystów, związanych z Bydgoszczą. Urodził się w 1933 roku w Wilnie. Ukończył studia malarskie na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Swoje prace prezentował zarówno w kraju, jak i za granicą. Za działalność twórczą i społeczną został uhonorowany, między innymi, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Gloria Artis, Złotą Odznaką ZPAP i Nagrodą Artystyczną Prezydenta Bydgoszczy.
Inauguracja Galerii „Wspólnej” wystawą „Puciata Nieznany” jest próbą odkrycia tego artysty na nowo i zaprezentowanie jego twórczości młodszemu pokoleniu.
- Czujemy pewien niedosyt prac bydgoskich artystów, dlatego na kolejnej wystawie zaprezentujemy obrazy Adama i Zbigniewa Papków pt. „Ojciec i syn”. Następnie wystawimy prace rodziny Drejasów, a potem prawdopodobnie przedstawimy dzieła kogoś z Torunia - mówi Bożena Januszewska.
Galeria „Wspólna” nie ma ograniczyć się tylko działalności wystawienniczej. Od maja w budynku przy Batorego w każdy piątek w godzinach funkcjonowania galerii będzie można zapisywać się na warsztaty i konsultacje.
- Mogą przyjść wszyscy, od dzieci do seniorów. Znajdzie się dla nich miejsce do pracy, zawsze też będzie tu ktoś, kto podpowie, jak rozwiązać jakieś artystyczne problemy - dodaje szefowa pracowni plastycznej.
Niedługo w galerii zacznie działać również klub miłośników starej fotografii „Negatywni”, a w czerwcu - w porozumieniu z Galerią Miejską bwa - rozpocznie się cykl wystaw „Kotłownia”, prezentujący twórczość dzieci i młodzieży z bydgoskich szkół i domów kultury.
