MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Inwalidy Wojennego w Bydgoszczy. Za nami uroczystości

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Bydgoskie uroczystości w ramach obchodów Święta Inwalidy Wojennego miały miejsce w piątek, 12 kwietnia.
Bydgoskie uroczystości w ramach obchodów Święta Inwalidy Wojennego miały miejsce w piątek, 12 kwietnia. Tomasz Czachorowski
W piątek, 12 kwietnia, w Bydgoszczy miały miejsce obchody Święta Inwalidy Wojennego. Pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie Związku Inwalidów Wojennych RP w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiem złożone zostały kwiaty. Udział w uroczystościach wzięli m.in. prezydent Rafał Bruski oraz Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski.

Związek Inwalidów Wojennych w tym roku obchodzi 105-rocznicę powstania. To najstarsza organizacja kombatancka w naszym kraju. Jej celem jest obrona nabytych uprawnień inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin, reprezentowanie interesów inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków Związku wobec władz państwowych, samorządowych, administracji rządowej, organizacji społecznych itp., popularyzowanie w społeczeństwie szczególnej rangi inwalidztwa wojennego i wojskowego powstałego w służbie Ojczyzny, działanie w celu zapewnienia członkom Związku społecznie uzasadnianych, zdrowych i godziwych warunków życia i egzystencji oraz usprawnianie różnych form opieki socjalnej i społecznej oraz rehabilitacji inwalidów.

W piątek, 12 kwietnia, na Skwerze Inwalidów Wojennych w Bydgoszczy (zbieg ulic 11 Listopada i Gdańskiej) odbyły się uroczystości w ramach obchodów Święta Inwalidy Wojennego.

- Dzisiejsze święto Inwalidy Wojennego to okazja do wspomnienia wszystkich, którzy w historii Rzeczpospolitej odznaczyli się bohaterstwem na wszystkich frontach wojen. Ludziach, którzy w walce prowadzonej na wezwanie Ojczyzny potrzebie utracili swoje życie lub zdrowie. Wasz głos dzisiaj musi wybrzmieć wyjątkowo głośno, jako znak przestrogi dla wszystkich, którzy gotowi są wybierać wojnę i zbrojną agresję jako narzędzie polityki. Spoglądając dziś w stronę obrońców Ukrainy, z dumą możemy stwierdzić, że i my przed laty zdaliśmy nasz dziejowy egzamin, podejmując walkę o niepodległą Ojczyznę. Obyśmy nigdy więcej nie musieli dowodzić naszej gotowości do jej obrony na polu walki - powiedział podczas uroczystości Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, który w imieniu miasta złożył kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ZIW.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera