Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O stu gimnazjalistów mniej

Maria Warda
Największym powodzeniem wśród uczniów cieszy się I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie oraz technika i szkoły w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej.

Największym powodzeniem wśród uczniów cieszy się I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie oraz technika i szkoły w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej.<!** Image 2 align=none alt="Image 216495" sub="Nauczyciele uczący w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych stają na głowie, aby nauka była ciekawa / Fot.: Maria Warda">

Chociaż już w kwietniu było wiadomo, że z powodu niżu demograficznego do szkół prowadzonych przez powiat żniński trafi mniej uczniów niż w ubiegłym roku, to dyrektorzy placówek oświatowych do końca łudzili się, że gimnazjaliści zapragną kształcić się w ich placówkach. Spadek uczniów oznaczał zwolnienia nauczycieli lub okrojenie im etatów. Oficjalny nabór zakończył się kilka dni temu.

„Jedynka” na fali

- Stało się tak jak przewidywałem - przyznaje Tomasz Ratajczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie. - Nie było naboru do Liceum Ogólnokształcącego, a chęć nauki w Technikum Spedycji wyraziło 18 uczniów, a w Technikum Organizacji Reklamy 14. W związku z tym utworzymy jeden oddział klasy mieszanej i nie utworzymy trzeciego oddziału. Łącznie w klasach I uczyć się będzie u nas 64 uczniów, dla porównania w ubiegłym roku było ich 116. Część dochodzących nauczycieli będzie miała okrojone etaty, ale żadnego pedagoga nie zwolnimy.

Dyrektor I LO im. Braci Śniadeckich nie kryje zadowolenia. - Chętnych mieliśmy więcej niż zaplanowanych oddziałów. Nie wszyscy się dostali do naszej szkoły. We wrześniu otwieramy więc tradycyjnie pięć oddziałów, w których uczyć się będzie 142 uczniów - mówi Andrzej Kurek.

Chcą mieć zawód

Powód do radości ma także Leszek Kowalski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej w Żninie. Chęć nauki w kilku szkołach tej placówki wyraziło aż 225 absolwentów gimnazjów z powiatu ż nińskiego (w ubiegłym roku w I klasach uczyło się 181 żaków - przyp. red.). Powodzeniem zakończył się nabór do nowo otwartego Technikum Budowlanego, gdzie wiedzę zdobywać pragnie 28 osób.

Nie było natomiast zainteresowania nauką w Technikum Energii Odnawialnej. - To mnie zastanawia, bo przecież przed energią odnawialną otwierają się ogromne możliwości rozwoju - mówi Jędrzej Małecki, kierownik Wydziału Oświaty żnińskiego starostwa.

Największym zainteresowaniem cieszyło się Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, gdzie pragnie się uczyć aż 48 osób, do Technikum Mechanicznego zapisało się 27 gimnazjalistów, Informatycznego 34. Chęć nauki w Zasadniczej Szkole Zawodowej z praktyką w warsztatach szkolnych wyraziło 30 osób, do Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla młodocianych pracowników zapisało się 58 absolwentów.

Tylko 8 uczniów pragnie zdobywać wiedzę w niepublicznym LO w Barcinie, w Zespole Szkół Niepublicznych w Gąsawie zapisano 81 osób, w ZSN Piechcinie 26, a ZSN Janowcu Wielkopolskim 72.<!** reklama>

- Gimnazja w naszym powiecie opuściło w tym roku 755 absolwentów, do szkół rozsianych na terenie naszego powiatu, publicznych i niepublicznych przyjęliśmy 646, brakuje nam 109 uczniów - mówi Jędrzej Małecki.

Najprawdopodobniej wybrali oni naukę w szkołach poza powiatem żnińskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!