Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O ikonach wiedzą najwięcej

Iwona Matusiak
Spotkanie w bibliotece z artystami cieszyło się dużym zainteresowaniem, do piątku (10 lipca) można było zwiedzać wystawę ikon
Spotkanie w bibliotece z artystami cieszyło się dużym zainteresowaniem, do piątku (10 lipca) można było zwiedzać wystawę ikon Mirosław Rzeszowski
Artystka z Kazachstanu oraz twórca ze Złotowa zabrali szubinian w niecodzienną podróż.

W szubińskiej książnicy odbyło się spotkanie z dwojgiem ekspertów w dziedzinie pisania ikon - artystką z Kazachstanu Nadieżdą Kulinicz oraz artystą plastykiem Andrzejem Binkowskim ze Złotowa. Wypowiedzi gościa z Kazachstanu tłumaczyli na język polski ks. Artur Zaraś i Anna Skuza.

- Artyści prowadzili dwugłos o technice malowania, a raczej pisania ikon, ich bogatym znaczeniu religijnym i symbolicznym. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, czym różni się ikona od obrazu kościelnego. Jakie jest znaczenie koloru w ikonie i że jej pisanie poprzez złożony proces twórczy samo w sobie jest modlitwą - mówi Mirosław Rzeszowski, dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie. - Artyści podkreślali, że są tylko pośrednikami siły wyższej, która prowadzi ich rękę i dlatego niemożliwym jest, by ikonę napisał twórca niewierzący - wyjaśnia Mirosław Rzeszowski.

Propozycja biblioteki spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chętnie słuchali opowieści artystów i prowadzili z nimi rozmowy jeszcze po zakończeniu części oficjalnej. Spotkaniu towarzyszyła również wystawa ikon obu artystów, którą podziwiać można jeszcze tylko dziś, 10 lipca, w czytelni szubińskiej biblioteki.

Andrzej Binkowski to artysta znany już mieszkańcom Szubina, natomiast Nadieżda Kulinicz to rodowita mieszkanka Kazachstanu, do polski trafiła jako opiekunka grupy dzieci, które przyjechały na wakacje z Kazachstanu wraz z ks. Arturem Zarasiem. Artystka swoją pierwszą ikonę napisała w wieku dziewięciu lat, a była to ikona Marii z dzieciątkiem Jezus. Potrzeba tworzenia ikon pojawiła się u niej naturalnie, nikt jej do tego nie musiał zachęcać. Wówczas jednak nie myślała jeszcze o tym, aby zajmować się ikonografią, powróciła do niej dopiero w trakcie nauki. Zajmowała się też malarstwem, rysowała portrety, karykatury. Ikonografia stała się dla niej oddzielnym tematem od 2003 roku. Ikony do Ikonostasu napisała dla kilku kościołów prawosławnych w mieście Usk-Kamienogorsk. Napisała także ikonę św. Franciszka i św Teresy z Avila, które znajdują się w Katedrze Katolickiej w Almaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!