Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy od 1 września 2021 stanie się Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
To też może Cię zainteresować
Tak będzie wyglądać logo Politechniki Bydgoskiej
W środę 14 lipca 2021 Senat UTP na nadzwyczajnym posiedzeniu zatwierdził zmianę nazwy uczelni, a także nowe godło i logo, którym będzie posługiwać się Politechnika Bydgoska. Nowy logotyp został zaprezentowany podczas konferencji prasowej.
- 1 września 2021 roku nasz uniwersytet stanie się Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Oprócz zmiany nazwy będziemy tworzyć nową markę na mapie akademickiej Bydgoszczy, regionu, a także kraju. Pod nową marką kryje się wiele zmian. Będziemy najmłodszą Politechniką w kraju z ponad 70-letnim doświadczeniem. Chcemy, aby naszym znakiem rozpoznawczym obok ścisłej współpracy z gospodarką, nowych kierunków o profilu praktycznym realizowanych z przedstawicielami czołowych przedsiębiorstw w regionie i kraju, był również spójny system komunikacji wizualnej. Jestem przekonany, że nowa identyfikacja będzie dobrym znakiem dla uczelni, dobrym znakiem u progu kolejnego, ważnego etapu w jej rozwoju - mówi prof. Marek Adamski, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Nowy logotyp oraz system identyfikacji wizualnej opracował dr Szymon Saliński z Katedry Wzornictwa UTP w Bydgoszczy. - Główna idea nowego znaku łączy dwa obszary nauki nawiązujące do tożsamości uczelni - technologię i przyrodę. Finalną formą znaku jest sześciokąt – heksagon, pojawiający się często w świecie techniki czy biologii. Na bazie tej figury zbudowany został znak główny, który zawiera także w swej konstrukcji pierwsze litery Politechniki Bydgoskiej. Całość tworzy prosty, linearny, geometryczny znak podkreślający techniczny charakter uczelni – wyjaśnia dr Szymon Saliński.
Politechnika Bydgoska będzie posługiwać się skrótem PBŚ - Politechnika Bydgoska Śniadeckich. - Wynika to z podpisanego porozumienia z Politechniką Białostocką, która już posługuje się skrótem PB - wyjaśnia dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. uczelni i rzecznik prasowy UTP.
Przeczytaj komentarz w tej sprawie
Politechnika Bydgoska otwiera Wydział Sztuk Projektowych
Podczas konferencji prasowej rektor UTP prof. Marek Adamski zapowiedział również powstanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy nowego, ósmego wydziału w strukturach uczelni. Będzie to Wydział Sztuk Projektowych. - Będziemy bazować na wieloletnim doświadczeniu naszych wzorników i architektów wnętrz - wyjaśnił prof. Marek Adamski.- Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia Wydziału Sztuk Projektowych. Powołanie go w formie przejściowej planowane jest na jesień. Mam jednak nadzieję, że od 1 stycznia 2022 będzie on funkcjonował już w pełnej strukturze.
Nowy wydział Politechniki Bydgoskiej jest propozycją dla osób uzdolnionych artystycznie.
- Politechnika Bydgoska jest największą uczelnią w województwie kujawsko-pomorskim. W związku z tym to, co nas wyróżnia jest interdyscyplinarność. Mamy wydziały o charakterze technicznym i przyrodniczym. Kształcimy inżynierów, czyli umysły ścisłe. Ale jesteśmy również otwarci na wszystkich tych, którzy są artystami, mają umysły kreatywne i chcą projektować. Stąd nowy Wydział Sztuk Projektowych - podkreśla dr hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. uczelni i prorektor UTP ds. kształcenia i spraw studenckich.
Prezydent RP Andrzej Duda 23 czerwca 2021 r. podpisał Ustawę z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Zmiana nazwy uczelni nastąpi 1 września 2021 r. Tym samym w październiku kształcenie rozpocznie pierwszy rocznik studentów Politechniki Bydgoskiej.
