Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny sprzęt to nie wszystko, ważna jest też wytrwałość

Marta Pudrzyńska
Magdalena Szczukowska (z prawej) już wie co chce robić w przyszłości
Magdalena Szczukowska (z prawej) już wie co chce robić w przyszłości Marta Pudrzyńska
Warsztaty archeologiczne zorganizowano w Gimnazjum w Grucznie. Uczniowie prowadzili poszukiwania pod okiem specjalistów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Piaskownica na szkolnym boisku na co dzień służy młodym lekkoatletom, jednak w ubiegłym tygodniu na kilka godzin stała się stanowiskiem archeologicznym. Izba Regionalna Ziemi Świeckiej zorganizowała w niej warsztaty archeologiczne dla uczniów. W zwałach żółtego piasku ukryte były prawdziwe artefakty, które młodzi archeolodzy najpierw odszukiwali, a później fachowo zabezpieczali.
- Pomysł na taką formę popularyzacji wiedzy o podstawach archeologii narodził się podczas wstępnej inwentaryzacji naszych zbiorów. Wtedy okazało się, że jesteśmy w posiadaniu wielu interesujących artefaktów, które pochodzą ze stanowisk archeologicznych w Świeciu - tłumaczy Jakub Stelągowski, kierownik Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej. - Inwentaryzacja, opis, analiza, a także prace konserwatorskie to wstęp do naukowego opracowania tych zabytków oraz do prawidłowego ich zabezpieczenia.
Odkryte fragmenty glinianych naczyń, zwierzęcych kości i metalowe drobiazgi bardzo zainteresowały młodych uczestników warsztatów. - Nie wiedziałam, że żmudne przeszukiwanie warstw piasku, a później oczyszczanie znalezionych fragmentów może być tak fascynujące - przyznaje Magda Szczukowska, uczennica miejscowego gimnazjum. - Teraz już wiem, co chcę robić po maturze, będę studiowała archeologię.
- Celem warsztatów archeologicznych, kierowanych przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jest popularyzacja tej dziedziny nauki w sposób jak najbardziej atrakcyjny. Ma to być też swoiste zaproszenie i zachęta do lepszego poznania swojego regionu, jak również do wzbudzenia świadomości potrzeby ochrony dziedzictwa archeologicznego - przekonuje Jakub Stelągowski. - Nierzadko bowiem zdarza się, że z powodu niewiedzy, nieświadomie dopuszcza się do niszczenia materialnych świadectw dziejów, zachowanych do czasów nam współczesnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!