Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wręczył w poniedziałek symboliczne czeki podczas krótkiej konferencji przed Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi Wielkiej dyrektor tej placówki Justynie Łukaszewicz i dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Brzozie Aleksandrowi Królikowskiemu. To odpowiednio 139 tys. 200 zł i 138 tys. 900 zł. Czeki są symboliczne, bo obie placówki już wcześniej otrzymały pieniądze i dokonały stosownych zakupów.
Szkoły kupiły użyteczny sprzęt
Justyna Łukaszewicz, dyrektor SP w Nowej Wsi Wielkiej, powiedziała, że zakupiono okulary do poznawania wirtualnej rzeczywistości wraz z oprogramowaniem. - Dzięki tym okularom uczniowie mogą poznawać rzeczywistość wirtualną, co prawda imitowaną, ale w realistyczny i bezpieczny sposób. W planach mamy zakup sprzętu do nagrywania oraz do nagłośnienia – dodała.
Aleksander Królikowski, dyrektor SP w Brzozie, przyznał że jego szkoła zakupiła podobny sprzęt, między innymi kamery i aparaty fotograficzne oraz stacje lutownicze.
Skorzysta 155 tysięcy uczniów
Wojewoda Bogdanowicz wyjaśnił, że w ramach rządowego projektu „Laboratora Przyszłości” do naszego regionu trafi 51 milionów 600 tysięcy złotych. Projekt będzie obejmował 623 szkoły podstawowe i dotrze do 155 tysięcy naszych uczniów.
Projekt zyskał bardzo duże zainteresowanie szkół i samorządów. Szkoły składały wnioski do samorządów, a te do wojewodów.
Tak można ich zainteresować
- Chodzi o to, aby w sposób empiryczny wzbudzić w uczniach zainteresowanie dziedzinami, na których szczególnie powinno nam w naszej ojczyźnie zależeć. Chodzi o dziedziny w ramach projektu STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics – dopisek autora), czyli o matematykę, inżynierię, technologię, sztukę – o te rzeczy, o które obecnie i w przyszłości nasz kraj będzie bardzo potrzebował. Te wszystkie programy i materiały dydaktyczne są bardzo potrzebne naszym uczniom – wyjaśnił wojewoda.
Mikołaj Bogdanowicz podziękował za ten projekt premierowi Morawieckiemu i ministrowi Czarnkowi, ale również wszystkim dyrektorom szkół i nauczycielom, którzy będą go wdrażali w najbliższych tygodniach i miesiącach. Dodał, że kolejny etap tego projektu będzie dotyczył szkół ponadpodstawowych.
To też może Cię zainteresować
Wojewoda nie szczędził uprzejmości wójtowi Nowej Wsi Wojciechowi Oskwarkowi, z którym bardzo dobrze mu się współpracuje. Sam wójt dziękował wojewodzie za to, że zaszczycił ich Małą Ojczyznę, przynosząc bardzo dobre wieści placówkom oświatowym.
Kolejny etap programu
„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W ramach programu 99 proc. publicznych szkół podstawowych otrzyma dofinansowanie na zakup nowoczesnego sprzętu służącego do rozwijania kompetencji przyszłości, m.in. drukarek 3D, mikrokontrolerów czy sprzętów do nagrań. Wyposażenie szkoły mogą wybierać z katalogu spośród 177 pozycji.
Kilka dni temu podczas konferencji prasowej w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie szef MEiN zapowiedział rozwój programu i objęcie wsparciem także szkół niepublicznych, w tym także polskich szkół za granicą, oraz szkół ponadpodstawowych.
To też może Cię zainteresować
Sprzęt, który trafi do szkół, będzie wspierał odkrywanie talentów i rozwijanie pasji młodych ludzi w obszarach, które ich interesują. Dzięki nowoczesnym urządzeniom uczniowie będą mogli prowadzić eksperymenty naukowe, zdobywać nowe kompetencje i umiejętności ważne w kolejnych etapach edukacji oraz pomocne w wyborze ścieżki rozwoju zawodowego.