Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady opieki nad ciążą

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
- Spełniliśmy postulaty środowiska położnych - mówi dyrektor Wojciech Zawalski z Narodowego Funduszu Zdrowia
- Spełniliśmy postulaty środowiska położnych - mówi dyrektor Wojciech Zawalski z Narodowego Funduszu Zdrowia Tomasz Czachorowski
Rozmowa z Wojciechem Zawalskim, dyrektorem departamentu świadczeń opieki zdrowotnej centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, o nowym prawie, które pozwala położnym prowadzić ciąże fizjologiczne.

Od nowego roku ciężarne mają wybór. Ciąże mogą prowadzić u lekarza specjalisty z dziedziny ginekologii i położnictwa lub u położnej. Na jakich konkretnie zasadach?
Każda położna podstawowej opieki zdrowotnej, która ma na 
swojej liście ciężarną, od 1 stycznia może opiekować się jej ciążą. Przepisy obejmują tylko ciąże fizjologiczne, a więc bez powikłań. Zasady są analogiczne jak dla lekarza sprawującego opiekę nad ciążą. Wszystkie wizyty odbywają się zgodnie z harmonogramem określonym w standardach opieki nad ciążą fizjologiczną, w odpowiednio wyposażonym gabinecie i po podpisaniu umowy z laboratorium diagnostycznym, gdzie pacjentki dostaną możliwość przeprowadzania badań laboratoryjnych. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci tak samo za opiekę nad ciążą sprawowaną przez lekarza, jak i przez położną - ryczałtem, za określone okresy czasu, do 10 tygodnia ciąży, do 14 tygodnia ciąży etc.

Przeczytaj też: Bydgoszczanka walczy z agresywnym nowotworem. Możesz jej pomóc!

Ciąża, jak Pan wspomniał, wiąże się z szeregiem badań, także specjalistycznych, jak np. USG. Które z nich wykona położna, a jakie lekarz specjalista?
Położna może robić to wszystko, co jest konieczne do monitorowania zdrowia kobiety i dziecka od samego rozpoznania ciąży, a więc pobierać materiały do badań albo zlecać ich wykonanie, przeprowadzać badania kardiotokograficzne (KTG). W przypadku badań specjalistycznych, np. ultrasonografem, zasady są dokładnie takie same, jak w przypadku lekarzy niewykonujących tego typu badania. Ciężarna otrzymuje skierowanie do wskazanej placówki od swojego lekarza albo położnej.

Quiz: Sprawdź, jak dobrze znasz biografię Jana Pawła II

Współpraca z położną w ciąży nie zwalnia z obowiązku konsultacji z lekarzem specjalistą, nie zniechęci to kobiet do współpracy z położną?
Konsultacje z lekarzem specjalistą położnictwa i ginekologii są konieczne dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Chodzi o wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, zwłaszcza we wczesnym okresie ciąży i na jej końcu. Obowiązkowe są trzy konsultacje lekarskie, do 10 tygodnia ciąży, między 33 i 37 tygodniem oraz między 38 i 39 tygodniem ciąży. Gdy ciążę prowadzi lekarz, też ma obowiązek wysłać pacjentkę do położnej po 21 tygodniu ciąży na wizyty edukacyjne. Takie wizyty są obligatoryjne i wynikają z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

Co w sytuacji, gdy ciąża się komplikuje i staje się zagrożona?
Ciążę powikłaną, gdy jest zagrożenie dla zdrowia dziecka bądź matki, położna ma obowiązek przekazać pod opiekę lekarza ginekologa położnika.

Smog groźny dla krążeniowców. O czym warto pamiętać?

Pytanie, czy nie będzie problemu z ekspresowym znalezieniem lekarza specjalisty do prowadzenia takiej ciąży powikłanej?
Wprowadzana właśnie przez NFZ tzw. opieka koordynowana dedykowana jest ciąży powikłanej. Lekarz specjalista ma obowiązek przyjęcia każdej ciężarnej, a Fundusz Zdrowia płaci za każdą wizytę. W takich przypadkach nie ma limitów. 


Czy w Kujawsko-Pomorskiem są położne gotowe podjąć się opieki nad ciężarną, Fundusz posiada taką listę?

Zgodnie z koszykiem świadczeń gwarantowanych, po spełnieniu określonych warunków, każda położna, która ma z nami podpisaną umowę bądź jako indywidualna praktyka, bądź jako podstawowa opieka zdrowotna, której świadczy taką usługę, może prowadzić ciążę. Tak jak mówiłem, zmiany weszły w życie 1 stycznia, jesteśmy po pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego prawa i jeszcze takimi danymi nie dysponujemy. 
Nie oczekujemy, że wszystkie położne zaczną od razu prowadzić ciąże, ale zgodnie z postulatami środowiska wprowadziliśmy taką możliwość. 


3

wizyty kontrolne musi przejść u lekarza specjalisty ciężarna prowadzona przez położną

Polub nas na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!