- Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy w Bydgoszczy odniósł sukces w pozyskiwaniu funduszy na rozwój uczelni. Zgłosiliśmy dwa projekty w ramach konkursu finansowanego z tak zwanego Funduszu Norweskiego. Oba przeszły wszystkie etapy konkursowe i ostatecznie uzyskały finansowanie - informuje dr Mieczysław Karol Naparty, kierownik Biura Rektora UTP. - Miarą sukcesu jest to, że na konkurs wpłynęło 139 projektów z uczelni całego kraju. Dofinansowanie otrzymało 19 projektów, w tym oba złożone przez UTP.
[break]
Komputerowa pomoc
Pierwszym (dodajmy, że najwyżej ocenionym ze wszystkich w kraju) jest „Computer Aided Engineering - kierunek przyszłości”. Otrzymał on dofinansowanie w wysokości 732 426 zł. Koordynatorem jest dr hab. inż. Dariusz Skibicki.
- Projekt polegał na stworzeniu kierunku kształcenia technicznego zgodnego z zapotrzebowaniem przedsiębiorców i zainteresowaniami studentów - tłumaczy profesor UTP. - Oferuje umiejętności komputerowego wspomagania wszelkich prac inżynierskich, skierowany jest do absolwentów różnych kierunków inżynierskich - mechaniki, budownictwa czy telekomunikacji, którzy w swojej pracy zawodowej posługiwać się będą zaawansowaną techniką komputerową. W ciągu trzech semestrów studiów magisterskich nauczymy optymalnie ją wykorzystywać.
Przygotowanie takiego projektu polega, m.in., na napisaniu nowatorskiego programu nauczania dla nowego kierunku, ale również precyzyjnym rozpisaniu tzw. infrastruktury dydaktycznej (m.in. określeniu zadań kadry naukowej).
Nowy kierunek na UTP, „Computer Aided Engineering” wystartuje od nowego roku akademickiego. Dla polskich studentów będą bezpłatne, dla studentów zagranicznych - a takich uczelnia ma nadzieję pozyskać - przewiduje się naukę odpłatną. Nasi młodzi inżynierowie muszą jednak wziąć pod uwagę, że zajęcia będą odbywały się w języku angielskim i trzeba będzie legitymować się odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi kompetencje językowe.
Przy pomocy Norwegów
Podobnie nowatorski jest drugi wyróżniony projekt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego: „Wdrożenie innowacyjnych programów i form kształcenia w zakresie inżynierii telemedycznej na UTP”. Naukowcy z bydgoskiej uczelni (koordynatorem jest prof. Tomasz Topoliński) otrzymali na jego wdrożenie (pracownie, szkolenie kadry, przygotowanie podręczników) z Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego 576 355 zł. Na UTP zapowiadają, że podjęta tu zostanie współpraca ze skandynawskimi liderami w inżynierii telemedycznej.
Polsko-Norweski Program Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy umożliwia „dofinansowanie projektów mających na celu opracowanie programów nauczania i rozwój zdolności instytucjonalnych polskich uczelni wyższych”. 4 bm. podjęto ostateczną decyzję dotyczącą przyznania środków.
