Pasażerowie zauważyli pierwsze naklejki pod koniec lipca. Jak wyjaśniają drogowcy, mają one przypominać nie tylko o przepisach porządkowych, ale i dobrych obyczajach obowiązujących w komunikacji miejskiej. Na niewielkiej grafice widać psa w kagańcu oraz przekreślone rysunki z jedzeniem, lodami, napojami alkoholowymi, nutkami, papierosami i e-papierosami, a także rolkami.
– Uprasza się więc, aby nie jeść w pojeździe i nie słuchać głośno muzyki. Zachowaj ciszę i unikaj głośnych rozmów np. przez telefon. Nie wolno palić papierosów tradycyjnych i elektronicznych oraz spożywać alkoholu. Ze względów bezpieczeństwa zakazane jest też, używanie rolek w czasie podróży – informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Zasady nie są nowe, ale pasażerowie, którzy często podróżują komunikacją miejską dobrze wiedzą, że nie wszyscy się do nich stosują. W pojazdach zdarzają się sytuacje, gdy psy nie mają kagańców, ktoś prowadzi rozmowy słyszane parę metrów dalej czy „umila” podróż innym głośną muzyką. Niestety w podróży niektórzy sięgają także po alkohol.
Savoir-vivre w komunikacji miejskiej obejmuje również szereg innych zachowań. Drogowcy przypominają, że w autobusie i tramwaju można przewozić zwierzęta, ale muszą być trzymane na kolanach, smyczy lub posiadać kaganiec, tak aby pupil nie był problemem ani zagrożeniem dla innych pasażerów.
Pasażerowie mogą przewozić rowery bez kasowania za nie biletu. Jednak gdy w pojeździe robi się tłoczno, jest coraz więcej pasażerów, w tym rodziców z wózkiem dziecięcym czy osób na wózku inwalidzkim, kierowca może poprosić właścicieli jednośladów o opuszczenie pojazdu.
– Zwracajmy uwagę na osoby starsze, z niepełnosprawnościami czy kobiety w ciąży, którym wypada ustąpić miejsce siedzące w pojeździe. Nie trzymajmy też nóg czy plecaków na siedzeniach. Zajmuj tylko tyle miejsca, ile potrzebujesz. W czasie jazdy trzymajmy się poręczy, co może być szczególnie ważne w momencie nagłego hamowania pojazdu – apeluje ZDMiKP.
Ponadto warto pamiętać, aby nie zasłaniać widoczności kierowcy podczas jazdy, nie blokować drzwi wejściowych czy nie utrudniać podróży innym przez złe ustawienie walizki, torby czy plecaka. Drogowcy zwracają uwagę również na to, jak pasażer powinien zachować się zanim wsiądzie do pojazdu. Na przystankach powinien zachować bezpieczną odległość od jezdni. W przypadku przejść dla pieszych przez torowisko, należy pamiętać o tym, że zawsze trzeba ustąpić pierwszeństwa tramwajom.
