https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe fotki bestii z głębin

Tadeusz Oszubski
Najsłynniejszy potwór świata, Nessie ze szkockiego jeziora Loch Ness, znów został sfotografowany. Inne zdjęcie wykonane na Cyprze ma dowodzić, że w jeziorze na tej wyspie żyje jakiś krewniak szkockiej bestii.

Najsłynniejszy potwór świata, Nessie ze szkockiego jeziora Loch Ness, znów został sfotografowany. Inne zdjęcie wykonane na Cyprze ma dowodzić, że w jeziorze na tej wyspie żyje jakiś krewniak szkockiej bestii.

<!** Image 2 align=right alt="Image 112158" sub="Efekt romantycznego weekendu we dwoje: zdjęcie potwora z Loch Ness zrobione pod koniec stycznia tego roku. Obok: fotografia domniemanego potwora z jeziora Kouris Dam na Cyprze.">Szkocki dziennik „Highland News” opublikował na początku lutego tego roku nowe zdjęcie potwora z Loch Ness oraz relację osoby, która je wykonała.

Ian Monckton i Tracey Gordon, para narzeczonych zamieszkałych w Solihull, wybrała się pod koniec stycznia na romantyczny weekend do domku w Invermoriston, które położone jest nad jeziorem Loch Ness. Mieli w ten sposób świętować trzydzieste urodziny Tracey. Okazało się jednak, że narzeczonych czeka dodatkowa atrakcja.

Nocna przygoda z Nessie

Była noc i Ian z Tracey zatrzymali się na krótki postój w zatoczce parkingowej usytuowanej blisko brzegu jeziora. Mężczyzna otworzył okno w samochodzie, by zapalić papierosa. Wtedy narzeczeni usłyszeli głośny plusk dobiegający z wody.

<!** reklama>- To był naprawdę głośny dźwięk. Spojrzałem w miejsce, skąd dochodził i zobaczyłem w wodzie wielki kształt - Ian Monckton relacjonuje swą przygodę na łamach „Highland News”. - Było dość jasno, więc ten kształt w wodzie, długi na kilka metrów, był wyraźnie widoczny. Niewiele się zastanawiając, sięgnąłem po aparat i zrobiłem zdjęcie. Dopiero po chwili zdałem sobie sprawę z tego, co właściwie się stało. Sfotografowałem potwora z Loch Ness! I ja, i Tracey byliśmy dotąd sceptycznie nastawieni do istnienia Nessie, ale to doświadczenie sprawiło, że jesteśmy otwarci na tę sprawę.

Zdjęcie opublikowane w szkockiej prasie wznowiło dyskusję na temat możliwości istnienia wielkich, nieznanych nauce zwierząt wodnych w takich akwenach jak Loch Ness. A portfolio Nessie wzbogacił kolejny portret, nad którym głowią się kryptozoologowie.

Potwór z Loch Ness, jak już wspomniano, znów budzi gorące emocje. To domniemane stworzenie ma dziś szczególnego obrońcę. To Kevin Carlyon, Wielki Kapłan Białych Czarownic Zjednoczonego Królestwa Brytanii (UK's White Witches). Carlyon złożył na początku grudnia zeszłego roku oświadczenie, w którym domaga się pełnej ochrony potwora z Loch Ness.

- Loch Ness bez Nessie jest jak sandwicz bez sera - stwierdził Carlyon. - Należy zabezpieczyć całe jezioro i Nessie w ramach ONZ jako należące do światowego dziedzictwa.

Wielki Kapłan uważa, że należy zakazać wszelkich „łowów na potwora”. Samozwańczy obrońca Nessie uważa, że takie działania zaburzają porządek rzeczy. Jego zdaniem, należy walczyć o wciągnięcie Loch Ness na listę obiektów i miejsc chronionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Kolejny tego rodzaju apel może dotyczyć też innego domniemanego potwora, który ma żyć w jeziorze na Cyprze

Pod koniec października zeszłego roku cypryjska „Famagusta Gazette” podała, że w sztucznie powiększonym jeziorze przy tamie Kouris Dam, kilkadziesiąt kilometrów od Nikozji, żyje jakieś wielkie wodne stworzenie. Dowodami na istnienie „bestii z głębin” w „cypryjskim Loch Ness” - to cytaty z „Famagusta Gazette” - mają być nie tylko relacje świadków, ale też zdjęcie wykonane ostatnio przez jednego z tamtejszych mieszkańców.

O zaobserwowaniu dziwnego dużego stworzenia w wodach Kouris Dam mówi się już od trzech lat. Świadkowie opisują je najczęściej jako duże zwierzę podobne do węża. Po opublikowaniu na łamach prasy zdjęcia domniemanego potwora sprawą oficjalnie zajęło się cypryjskie Ministerstwo Rybołówstwa i Spraw Morskich. Wysłannicy urzędu przyjechali do Kouris Dam, zaczęli badać wody, a nawet wrzucać w niektórych miejscach jeziora przynętę - kawały mięsa.

Zajęcie przez ministerstwo oficjalnego stanowiska w sprawie potwora rozemocjonowało mieszkańców tego regionu Cypru. Te działania stanowią nie tylko chwilowa atrakcję, ale też dają nadzieję na przyszłość, bo Kouris Dam może stać się turystyczną atrakcją.

Budzą nadzieję, a nie grozę

- Jeśli to stworzenie zostanie złapane, to będzie tu przyciągać turystów - oświadczył radny Savvas Sava, jeden z aktywistów lokalnego samorządu. - Zwiększenie ruchu turystycznego wywoła z kolei ruch w branży budowlanej i usługach.

Czasy, jak widać, się zmieniają. Niegdyś potwory z jezior budziły grozę, teraz widzi się w nich siłę napędową gospodarczego rozwoju regionu. Być może Nessie i jego krewni okażą się receptą na skuteczną walkę z globalnym kryzysem gospodarczym.

Warto wiedzieć

Tajemnice jezior

Tajemnicze wielkie stworzenia żyją podobno w wielu jeziorach świata. W Europie najwięcej takich stworzeń ma egzystować w jeziorach Szkocji, Irlandii i Szwecji.

Domniemane potwory mają też kryć się w głębinach śródlądowych akwenów północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych oraz w górskich regionach Chin.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski