– Bydgoszcz chce być miastem przyjaznym rowerzystom. Stąd ciągłe inwestycje, które zwiększają liczbę kilometrów tras w całym mieście – mówił Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. – Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach. Dodatkowo 6 lipca zaprosimy na spotkanie online, na którym chcemy odpowiedzieć więcej o tej infrastrukturze – dodał.
W konsultacjach można zabrać głos na temat trzech planowanych nowych dróg rowerowych. Chodzi o:
- odcinek ul. Sudeckiej-Wyzwolenia-Pelplińskiej (osiedla Tatrzańskie i Terenów Nadwiślańskich);
- trasę wzdłuż ulicy Kieleckiej (os. Zimne Wody Czersko Polskie)
- drogę wzdłuż ulicy Sułkowskiego (osiedla Leśne, Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Bielawy).
– Infrastruktura, którą w tej chwili konsultujemy, domyka pewne elementy infrastruktury ruchu rowerowego, dzięki czemu mają stanowić spójną sieć – powiedział Maciej Gust, zastępca dyrektora ds. inwestycji drogowych w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Projekty gotowe
W Fordonie zaprojektowano trasę od pętli Tatrzańskiej wzdłuż ul. Pelplińskiej, Wyzwolenia i Sudeckiej do granicy miasta, gdzie połączy się z istniejącą drogą rowerową na terenie gminy Osielsko. Zakłada się budowę po północnej stronie ul. Sudeckiej, wschodniej ul. Wyzwolenia przy komisariacie oraz po obu stronach ul. Pelplińskiej. Między komisariatem a ul. Geodetów pojawi się ciąg pieszo-rowerowy.
Na Leśnym droga rowerowa ma powstać po obu stronach ul. Sułkowskiego na odcinku od Kamiennej do ronda Żołnierzy Górników. Z kolei na odcinku od Chodkiewicza w stronę Cichej zaprojektowano jednokierunkowy pas rowerowy. W ten sposób ma powstać brakujące połączenie pomiędzy Ogińskiego, Chodkiewicza, Kamienną i dworcem Leśne.
Nową drogę pieszo-rowerową zaprojektowano także wzdłuż ul. Kieleckiej (po stronie zachodniej). Ma ona umożliwić bezpieczne poruszanie się rowerzystów między Sporną a Dachtery. Spójność trasy zagwarantowana zostanie przez dobudowanie ciągu pieszo-rowerowego po południowej stronie ul. Toruńskiej, pomiędzy Kielecką i Sporną.
Karta konsultacyjna dostępna jest pod adresem www.bydgoszcz.pl/rowery. Na stronie można zapoznać się z projektami. Uwagi dotyczące tras można przekazać do 17 lipca. Jeśli ktoś woli tradycyjną formę, może przesłać kartę na adres ZDMiKP (Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz). W czwartek 6 lipca o godz. 16:30 na profilu Bydgoskie Konsultacje odbędzie się spotkanie online w tej sprawie.
Na Bartodziejach na razie za drogo
Podczas konferencji prasowej zapytaliśmy o budowę infrastruktury rowerowej na Curie Skłodowskiej. W postępowaniu przetargowym dotyczącym tej inwestycji wzięły udział trzy firmy z Bydgoszczy. Na realizację zadania planowano wydać ok. 23 mln zł. Najniższa oferta złożona przez potencjalnych wykonawców to 45 mln zł.
– Być może jest to spowodowane tym, że przetarg został ogłoszony w trybie projektuj i buduj. Wykonawcy nie znają cen materiałów budowlanych, usług, jakie będą funkcjonowały za rok. W tej chwili przygotowujemy się do negocjacji z tymi, którzy złożyli swoje oferty. Jeżeli one się nie udadzą, to będziemy powtarzali przetarg, ale w trybie projektuj, czyli wykonanie projektu i pozwolenie na budowę. W kolejnym przetargu zlecona byłaby budowa – odpowiedział Mirosław Kozłowicz, dodając, że miasto liczy na pozytywne zakończenie negocjacji.
Czas na naukę i zabawę
W tym roku długość rowerowych tras w mieście wzrośnie o 13 kilometrów – obecnie to 124 km. Część inwestycji jest na finiszu. Dużo zmian dla rowerzystów wprowadzono w centrum, gdzie aktualnie trwają prace przy rozszerzaniu strefy płatnego parkowania. – Abyśmy mieli radość z jazdy rowerem, musimy jako mieszkańcy przestrzegać pewnych zasad i nauczyć się empatii drogowej. Musimy nauczyć się korzystać z nowych rozwiązań, jak kontraruch i kontrapasy – stwierdził Jakub Mikołajczak, radny miasta Bydgoszczy.
Tomasz Dobrowolski, pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. marki „Aktywne Miasta”, zwrócił uwagę, że rozbudowa infrastruktura wpływa pozytywnie na zaangażowanie w rywalizację mieszkańców o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Zabawa trwa do końca czerwca. – Zachęcam, aby przez 5 dni pokręcić kilometry. Zapraszam na podsumowanie Rowerowej Stolicy Polski, które wystartuje koło bydgoskiego ratusza w piątek 30 czerwca o godzinie 18. Będziemy kręcić kilometry aż do północy – zachęcił. Na ostatni rajd w ramach tegorocznej edycji zabawy nie obowiązują zapisy.
Zobacz wideo: Mieszkańcom nie podoba się rozszerzona strefa płatnego parkowania
