Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe czujniki jakości powietrza w Bydgoszczy - jakie mamy powietrze w mieście?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Na początku roku w Bydgoszczy stanęła instalacja z "płucami", które szybko się zabrudziły pokazując stan powietrza w centrum miasta. Czujniki pozwolą sprawdzić, co i w jakim natężeniu nas truje.
Na początku roku w Bydgoszczy stanęła instalacja z "płucami", które szybko się zabrudziły pokazując stan powietrza w centrum miasta. Czujniki pozwolą sprawdzić, co i w jakim natężeniu nas truje. Tomasz Czachorowski
Nowe czujniki monitorujące jakość bydgoskiego powietrza zaczęły działać w kilku nowych lokalizacjach. Uruchomiono je w ramach projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL w którym nasze miasto bierze udział.

Zobacz wideo: Tak znika wiadukt w Bydgoszczy

Czujniki monitorują stan dwóch rodzajów pyłów zawieszonych, które mają fatalny wpływ na nasze zdrowie i życie – PM10 i PM 2,5, dodatkowo wskazują temperaturę i wilgotność powietrza.

- O tym, gdzie i jakie czujniki zostały zainstalowane, na podstawie analiz zdecydowali wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i bydgoskiego ratusza - informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

To Cię może też zainteresować

Czujniki zainstalowano więc m. in. w Starym Fordonie, w centrum miasta, na Miedzyniu, Flisach, Sielance, Starym Mieście, Bartodziejach czy Wyżynach, ale również w Solcu Kujawskim i Ostromecku. Z takiego wyboru niezadowoleni byli mieszkańcy Kapuścisk i Łęgnowa.

- Brak takowych czujników na os. Łęgnowo Wieś, gdzie same domki jednorodzinne. Nie ma też na pobliskim os. Zimne Wody, Czersko Polskie, gdzie też sporo kopciuchów. Jak i na os. Łęgnowo czy Kapuściska. Jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności na jakieś 1/5 miasta Bydgoszczy nie ma ani jednego czujnika - dziwiła się Renata Włazik, prowadząca w mediach społecznościowych profil "Zachem bomba ekologiczna Bydgoszczy".

Ważnym elementem projektu jest również powstanie punktów konsultacyjnych.

- W punktach na mieszkańców czekać będą eksperci ekologiczni, którzy zapewnią bezpłatną pomoc w pozyskaniu informacji o dotacjach na wymianę ogrzewania, o tym, jak można łączyć różne źródła dofinansowania (dotację miejską i wsparcie z rządowego programu Czyste Powietrze), jak otrzymać dofinansowanie na termomodernizację i odnawialne źródła energii oraz o korzyściach ekonomicznych, społecznych i środowiskowych wynikających z wymiany ogrzewania, z poprawy efektywności energetycznej budynków i zastosowania mikroinstalacji fotowoltaicznych – informuje ratusz.

Punkty konsultacyjno-doradcze zorganizowano:

  • w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5
  • w Zespole Szkół nr 8 (ul. Pijarów 4 na Miedzyniu)
  • dwa kolejne powstaną w przyszłym roku – na Osowej Górze i w Fordonie

Wyniki pomiarów można sprawdzać na podstronie Uniwersytetu Wrocławskiego - https://airquality.uni.wroc.pl/map

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo