MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa segregacja odpadów budowlanych na sześć frakcji. Inwestorzy są przerażeni

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Segregacja odpadów budowlanych na 6 frakcji od przyszłego roku? Gdzie ma się odbywać?
Segregacja odpadów budowlanych na 6 frakcji od przyszłego roku? Gdzie ma się odbywać? Robert Woźniak/ Zdjęcie ilustracyjne
1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie nowe przepisy, które wymuszają segregacją odpadów budowalnych i rozbiórkowych. Ma być sześć frakcji. Tyle tylko, że nie wiadomo, kto i w którym miejscu ma je selekcjonować.

Od 1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie nowe przepisy w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić w segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Zgodnie z nowym zapisem w prawie odpady mają być podzielone - nie do jednego kontenera czy bigbaga, ale na aż sześć nowych frakcji.

Co mówi ustawa?

"Odpady budowlane i rozbiórkowe zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: [b]drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie" [/b]– czytamy.

Segregować będą musieli wykonawcy prac budowlanych, a w przypadku osób, które będą wykonywać je we własnym zakresie, możliwe będzie zamówienie specjalnego kontenera.

Nie do końca jasne jest, czy to firmy budowlane będą musiały selekcjonować odpady już na miejscu prac.

- Pierwsze o tym słyszę - mówi jeden z przedsiębiorców z bydgoskiej branży budowlanej. - Przy małych remontach problemu raczej nie będzie, ale wyburzenia i segregacja na miejscu? Mam zamawiać w jakiejś sześć kontenerów na odpady? Kogo ma to finansowo obciążyć? Inwestora? Transport odpadów tak segregowanych to jedno, ale to podwyższy koszy prac. Poza tym - sześć kontenerów na jezdni czy chodniku to zajęcia pasa drogowego, za który też trzeba płacić. Ceny usługi pójdą w górę.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, żeby zrezygnować z tego pomysłu, a odpady z budów mogły być przekazywane firmom, które są do tego uprawnione i mogą przeprowadzić segregację.

Kto posegreguje?

Kto ma segregować odpady na miejscu prac na razie nikt nie wie. Resort środowiska uważa, że po wprowadzeniu nowych przepisów możliwy byłby wzrost kosztów odbioru odpadów budowlanych i rozbiórkowych z miejsca prac, ponieważ już przy ich zbieraniu konieczna byłaby selekcja, a kontenerów musiałoby być więcej. To z kolei mogłoby sprawić, że rozwinąć by się mogła szara strefa gospodarowania tymi odpadami. Konsekwencją byłyby dzikie wysypiska.

Dlatego też ministerstwo chciałoby, aby segregacja odpadów nie była konieczna u źródła, a z miejsca budowy czy remontu mogłaby je odebrać firma do tego uprawniona.

Zapytalismy bydgoski ratusz, czy w związku z nowymi przepisami koszty odbioru odpadów mogą wzrosnąć.

- Na razie to projekt, będziemy analizować przepisy jak już wejdą w życie - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski