Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa, lepsza stara poradnia

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 przeniosła się ze Śródmieścia do Fordonu. Zyskała o wiele lepsze warunki pracy, a w dodatku to nie koniec jej rozbudowy.

<!** Image 3 align=none alt="Image 208213" sub="Dyrektor Hanna Łyszkiewicz-Krupa w jednej z nowych sal terapeutycznych
Fot.: Marek Chełminiak">

**Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 przeniosła się ze Śródmieścia do Fordonu. Zyskała o wiele lepsze warunki pracy, a w dodatku to nie koniec jej rozbudowy.**

Istniejąca od 1975 roku Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 z ulicy Hetmańskiej, gdzie zajmowała cztery budynki, przeniosła się do zmodernizowanego segmentu szkoły przy ul. Gawędy 5 w Fordonie. - Mamy dziesięć gabinetów, które są wytłumione i zapewniają w ten sposób o wiele większy komfort pracy z dziećmi - mówi Hanna Łyszkiewicz-Krupa, dyrektor poradni. - Do tego dochodzą osobne wejście i przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. <!** reklama>

Także dla dzieci autystycznych

Poradnia zajmuje się badaniami diagnozującymi potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży, specjaliści diagnozują odchylenia i zaburzenia rozwojowe, kwalifikują też podopiecznych do odpowiednich dla nich form pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wychowawczej. Pracownicy poradni kształtują u młodzieży umiejętności racjonalnego wyboru kierunku kształcenia i zawodu. Na mocy uprawnień nadanych przez kuratora oświaty w poradni diagnozowane są także dzieci z wadami słuchu i wzroku z całej Bydgoszczy, a od 2008 r. dzieci z autyzmem.

Do zadań poradni należy także popularyzacja wiedzy psychologicznej, rozwijanie umiejętności wychowawczych i konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.

Trzy tysiące podopiecznych

W placówce pracuje 10 terapeutów behawioralnych, 3 terapeutów systemowych rodzin, 2 terapeutów psychodynamicznych, 7 socjoterapeutów, 2 mediatorów sądowych, 1 biegłego sądowego z dziedziny psychologii dzieci i młodzieży, 5 terapeutów pedagogicznych, 2 neurologopedów. Terapii poddawanych jest obecnie 15 rodzin, a 24 czekają w kolejce.

Obecnie poradnia pod swoją opieką ma uczniów z 29 placówek oświatowych. - Zmienił nam się trochę zasięg, ale czy podopiecznych będzie więcej - zobaczymy za pół roku, w tej chwili mamy ich ponad 3 tysiące - mówi Hanna Łyszkiewicz-Krupa.

Poradnia zrealizowała 13 edycji „Warsztatów dla Dobrych Rodziców” oraz edycję Uniwersytetu dla Rodziców. W ubiegłym roku szkolnym prowadziła 484 różne terapie. Zrealizowała 23 granty oświatowe, dostała dwa kolejne.

Placówka rozwija skrzydła

- Najważniejsze dla nas, że podczas otwarcia prezydent zadeklarował przystąpienie do II etapu rozbudowy poradni, w drugim segmencie mamy mieć dużą salę, która pomoże w terapii dzieci od urodzenia do wieku szkolnego - mówi Hanna Łyszkiewicz-Krupa, dyrektor PPP nr 2.

Napisz do autora: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!