https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie są teraz kolejki do psychologów w Kujawsko-Pomorskiem. Gdzie czeka się najkrócej? Mamy nowe dane

Grażyna Rakowicz
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne przyjmują zarówno dzieci, jak i dorosłych pacjentów. Jak długie są kolejki w Kujawsko-Pomorskiem? Wiele zależy od diagnozy, choć zwykle jest to od miesiąca do 3 miesięcy oczekiwania.
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne przyjmują zarówno dzieci, jak i dorosłych pacjentów. Jak długie są kolejki w Kujawsko-Pomorskiem? Wiele zależy od diagnozy, choć zwykle jest to od miesiąca do 3 miesięcy oczekiwania. unsplash.com
W województwie kujawsko-pomorskim do jednej poradni psychologiczno-pedagogicznej czeka się miesiąc. Do innej - blisko trzy miesiące. Choć zdarza się, że można też dostać się z tzw. "marszu". Gdzie są najkrótsze kolejki do psychologów w regionie? Zobaczcie nowe dane.

Tak jest na przykład w Strzelnie. W tej placówce na młodych pacjentów czekają wykwalifikowani specjaliści - psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci zajęciowi oraz lekarz psychiatra.

Tu nie ma kolejek do psychologów

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Strzelnie (należy do SP ZOZ w Mogilnie) ruszyło 1 sierpnia tego roku, w nowo wyremontowanym budynku. Znajduje się w nim Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Dzienny Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży – jest zakontraktowany z Narodowym Funduszem Zdrowia na 15 miejsc.

Do poradni w tym Centrum można przyjść bez skierowania. Zapraszamy wszystkich rodziców, których niepokoi funkcjonowanie ich dziecka - mówi Ewa Wiśniewska, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Strzelnie. - Warto zwrócić uwagę na trudności w szkole, w relacjach z rówieśnikami, na trudności emocjonalnie czy obniżony nastrój dziecka utrzymujący się przez dłuższy czas. Podczas pierwszych spotkań psycholog oceni jego potrzeby i zaproponuje najlepszą formę wsparcia dla całej rodziny.

Na co dzień - oprócz doradztwa psychologicznego - poradnia umożliwia psychoterapię indywidualną, psychoedukację "systemu rodzinnego", konsultację i opiekę lekarza psychiatry.

W przypadku dzieci wymagających intensywnych działań terapeutycznych, możliwy jest pobyt na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży. Działa on od poniedziałku do piątku, każdego dnia - dla dzieci do 13 roku życia, od godz. 13.00 do 16.00. Dla dzieci starszych, od godz. 16.00 do 18.00. - Taki program pracy oddziału pozwala połączyć wsparcie psychologiczne młodych pacjentów z tokiem ich nauki – podkreśla Ewa Wiśniewska. 

A korzystają oni między innymi z sesji psychoterapii indywidualnej i grupowej, warsztatów psychoedukacyjnych, treningów umiejętności społecznych. Równolegle, prowadzone jest też wsparcie psychologiczne dla rodzin oraz terapia zajęciowa z elementami – arteterapii, muzykoterapii, psychodramy. Do Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Strzelnie może zgłosić się każde dziecko. - I to, z całego województwa, nie mamy żadnej rejonizacji. A najważniejsze, że do naszych specjalistów nie czeka się w kolejce – podkreśla kierownik Wiśniewska.

Dorośli 89 dni, dzieci 46 - tyle czeka się w kolejce do specjalisty w Kujawsko-Pomorskiem

- Osoby dorosłe, które chcą przyjść do naszych specjalistów po raz pierwszy, czekają na wizytę 89 dni. Natomiast dzieci - 46 dni -informuje Żaneta Tubisz, z Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy.

Placówka przyjmuje pacjentów w dni powszednie od 7.00 do 19.00. Trafiają oni zarówno na terapie indywidualne, jak i grupowe. Do sierpnia 2023 roku udzielono w niej 21 748 porad osobom dorosłym. Z kolei do sierpnia 2024 tych porad było 22 859. W przypadku dzieci było to analogicznie: 10 608 i 13 561 porad.

Skoro porad tych jest coraz więcej – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – to trzeba było w placówce zwiększyć liczbę specjalistów.

- Szczególnie przybyło u nas psychologów dla dzieci, których mamy teraz 14 oraz 3 psychiatrów. Natomiast pacjentami dorosłymi zajmuje się po 12 psychologów i psychiatrów - mówi Żaneta Tubisz. - Obecnie dominują nerwice, zaburzenia adaptacyjne i choroby psychiczne, w tym schizofrenia – dodaje.

Jak długo czeka się w kolejce do poradni psychologiczno-pedagogicznej? To zależy od diagnozy

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu diagnozuje się specyficzne trudności w uczeniu się u dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym z powiatu świeckiego. Wykonuje się diagnozy zdolności intelektualnych i osobowościowych.

Placówka zatrudnia 19 specjalistów, w tym psychologów, psychoterapeutów, logopedów, neurologopedów czy terapeutów. Jak długo trzeba czekać do nich w kolejce?

- To zależy od tego, jakiego wsparcia dany pacjent potrzebuje – mówi Kinga Łęska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu. I wymienia: - W pierwszej kolejności wystawiamy orzeczenia dotyczące kształcenia specjalnego, jak choćby nauczania indywidualnego. Tu jesteśmy wręcz zobligowani do wydania takiego dokumentu w ciągu 2 tygodni. W innych przypadkach, czas oczekiwania na wizytę wynosi zwykle miesiąc. Niekiedy, około 2 miesięcy.

W placówce np. psychoterapeuci przyjmują jednego dnia 7 osób. Każda sesja trwa 50 minut.

- Teraz trafiają do nas uczniowie głównie z zaburzeniami emocjonalnymi, lękowymi – mówi psychoterapeuta z tej świeckiej poradni. - Jeśli chodzi o efektywność, to oczywiście każdy rodzaj psychoterapii musi być prowadzony systematycznie i odpowiednio długo. Czasem wystarczy kilka sesji, czasem trzeba je prowadzić nawet przez 3 lata. To także wynika z tego, że na rynku ciągle brakuje psychologów czy psychoterapeutów - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski