- Można do nas przyjść bez skierowania - mówi Krystyna Wegner- Kowalska, dyrektorka Powiatowej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Nakle z filią w Szubinie.
<!** Image 2 align=none alt="Image 159227" sub="Pracownicy poradni nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, organizują też szkolenia, między innymi, dla pedagogów / Fot. PPP w Nakle">Jak się zaczęła historia jubilatki?
Pierwszego stycznia 1975 roku w Nakle i Szubinie powstały Poradnie Wychowawczo-Zawodowe, które w 1993 roku przemianowano na Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne. Po reaktywowaniu powiatów, 1 marca 2000 roku, obie placówki połączono w jedną. Jej siedzibą jest Nakło, w Szubinie mamy filię.
Od kiedy można liczyć na pomoc przy Dąbrowskiego 46?
Od powstania kilka razy zmienialiśmy siedzibę. Pierwsza była przy ulicy Sądowej, tam gdzie jest sąd, potem pracowaliśmy przy Dąbrowskiego 20a, w 1996 roku przenieśliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 4, potem do budynku, w którym jest teraz Gimnazjum nr 4. W 1999 roku ulokowano nas w szkolnym internacie, który wkrótce przebudowano na Dom Pomocy Społecznej i trafiliśmy pod obecny adres. Mówię: „zmienialiśmy adres”, „przenosiliśmy się”, bo to było też moim udziałem, ponieważ pracę w poradnio rozpoczęłam we wrześniu 1977 roku, będąc studentką czwartego roku psychologii. Pierwszym dyrektorem w Nakle był nieżyjący już Michał Mielko, po którym tę funkcję w styczniu 1983 roku objęłam ja.
<!** reklama>Historia poradni jest więc też poniekąd i historią Pani pracy zawodowej...
Rzeczywiście i bez fałszywej skromności powiem, że jestem dumna z tego, że poradnia zmieniała się na moich oczach i z moim udziałem. Przy Sądowej w trzech pokojach pracował dyrektor, psycholog, pedagog, logopeda i pracownik administracyjny. Dzisiaj mamy 15,5 etatu! Początkowo zajmowaliśmy się uczniami, którzy mieli problemy z nauką szkolną, zaniedbanymi wychowawczo, z trudnościami w mówieniu, drugorocznymi, z zaburzeniami zachowania. Takich podopiecznych mieliśmy wówczas 400 w ciągu roku. Teraz, do końca września było ich prawie 1600!
Kto jeszcze może liczyć na pomoc poradni?
Zajmujemy się także dziećmi autystycznymi, młodymi ludźmi po próbach samobójczych, z wtórnymi zaburzeniami rozwoju, z dysfunkcją ruchu, uzależnionymi, z zaburzeniami widzenia i słuchu, prowadzimy „Szkołę dla rodziców”, pomagamy rodzinom zastępczym&
Co jest powodem takiego wzrostu liczby osób wymagających pomocy poradni?
Dawniej niektórych zaburzeń nawet nie diagnozowano, więc nie zajmowano się, przykładowo, dysleksją, dyskalkulią, autyzmem, zespołem Aspergera, choć osób z takimi kłopotami nie brakowało. Ludzie też są lepiej zorientowani w takich zagadnieniach i jednocześnie wiedzą, że z każdym problemem, bez skierowania mogą się zgłosić do nas, do czego ich zresztą zachęcamy.
Teczka personalna
Krystyna Wegner- -Kowalska, mieszkanka Nakła
Absolwentka liceum Krzywoustego i psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, biegła sądowa. Jedna z inicjatorek powołania nakielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkini jego rady programowej, do niedawna autorka programów „Są wśród nas”, „Kobiety sukcesu w Radio Nakło, odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.