Stuletnia mieszkanka Bydgoszczy, pani Aniela Zofia Dąbrowska z domu Chełmińska urodziła się 17 maja 1923 roku w Otorowie (województwo wielkopolskie). Miała czworo rodzeństwa. Wraz z siostrami uczęszczała do szkoły podstawowej prowadzonej przez siostry urszulanki. 1 września 1939 roku Aniela miała pójść do gimnazjum, jednak plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej. W październiku hitlerowcy wkroczyli do Otorowa. Wzięli zakładników, których rozstrzelali przy murze okalającym kościół na oczach rodzin. Wśród pomordowanych był ojciec pani Anieli...
To też może Cię zainteresować
- Utrata ojca była niestety zaledwie początkiem okrucieństw zadanych przez nazistów. W niedzielę, 14 października 1939 roku podczas mszy Niemcy wyciągnęli wiernych z kościoła i zgromadzili w jednej sali. Wśród nich znajdowała się rodzina Chełmińskich. Zostali załadowani w wagony i pociągiem wywiezieni do więzienia we Wronkach. Zbliżało się Boże Narodzenie, gdy rodzina Chełmińskich została ponownie umieszczona w wagonach bydlęcych. Kierowali się w stronę Rosji, jednak władze sowieckie odmówiły wjazdu. Pociąg zawrócił, a Aniela wraz z matką i rodzeństwem przyjechali do Jędrzejowa w Generalnej Guberni - dobrze zapamiętaną historię rodziny przytacza Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego. - Rozlokowano ich w domach po Żydach, których Niemcy umieścili w getcie. Pani Aniela została skierowana do pracy w kuchni w Ortskommando, a następnie do pracy u esesmana. W styczniu 1945 roku wróciła wraz z rodziną do Otorowa.
Jak znalazła się w Bydgoszczy? Po wojnie, po blisko pięciu latach przeprowadziła się do Poznania. Pani Aniela usamodzielniła się i wynajęła pokój, uczęszczała do szkoły i uczyła się szyć. Poznała tam swojego przyszłego męża Tadeusza Dąbrowskiego. Młode małżeństwo zamieszkało w Bydgoszczy. Przez 20 lat pani Aniela pracowała w drukarni przy ulicy Jagiellońskiej. Dziś, w otoczeniu rodziny, z którą świętowała setne urodziny, mieszka na bydgoskich Jachcicach.
UMWK-P zachęca rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail [email protected]. - Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej - informują urzędnicy.
Zobacz wideo: Telefon wsparcia psychologicznego dla dzieci z bydgoskiej onkologii i ich rodziców
