https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe lanie wody za 50 milionów. Ratusz pokazał projekt zagospodarowania Młynów Rothera

Wojciech Mąka
„Ogrody Wody” mają być jednym wielkim miejscem poznawczo-doświadczalnym skierowanym głównie do dzieci i młodzieży.
„Ogrody Wody” mają być jednym wielkim miejscem poznawczo-doświadczalnym skierowanym głównie do dzieci i młodzieży. Filip Kowalkowski
Magiczny kran, akwedukty, budowanie pomp, akwarium i... łódź podwodna - to będzie można zobaczyć w „Ogrodach Wody” zaprojektowanych w Młynach Rothera.

PRZECZYTAJ:W zrujnowanym zabytku może być pełno wody... Ale tej edukacyjnej

[break]
W dwóch częściach zrujnowanych Młynów Rothera - w segmencie narożnikowym i w zachodnim skrzydle - bydgoski ratusz chce uruchomić ośrodek innowacyjnej edukacji pod nazwą „Ogrody Wody”. Pomysł przygotowały Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. - Takiej formuły w Polsce jeszcze nie ma - zapewniał wczoraj Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK.

W praktyce „Ogrody Wody” mają być jednym wielkim miejscem poznawczo-doświadczalnym skierowanym głównie do dzieci i młodzieży. Działając na modelach różnych urządzeń, a także bawiąc się, zwiedzający mają poznawać wszystkie zagadnienia związane z wodą. Na parterze i dwóch wyższych poziomach przewidziano np. zainstalowanie symulatora łodzi podwodnej, akwarium, pokazanie zasady działania akweduktu, oczyszczalni ścieków, turbiny wodnej... Ma też być działająca makieta Kanału Bydgoskiego.... Atrakcji ma być mnóstwo. Nie zabraknie też wodnego placu zabaw oraz zwyczajnych sal laboratoryjnych i pracowni.

Koszty remontu młynów i zorganizowania „Ogrodów Wody” oszacowano na 50 mln zł, z czego 30 mln to prace budowlano-konserwatorskie. Prowadzeniem placówki ma się zająć powołana przy MWiK instytucja kultury. Finansowanie ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli z pieniędzy unijnych. - Projekt jest niezwykle interesujący, trzeba go będzie w ramach RPO podzielić na kilka mniejszych, prowadzonych równolegle, ale jest to jak najbardziej możliwe - stwierdził wczoraj Piotr Całbecki, marszałek województwa.

W kwietniu 2016r. ma być gotowy projekt techniczny remontu młynów. Jak stwierdził prezydent Rafał Bruski, początek organizowania „Ogrodów Wody” jest realny w 2018 roku. Co ze wschodnią częścią młynów, nie wiadomo. Rafał Bruski zapewnił wczoraj, że jest już wstępna koncepcja, ale szczegółów nie ujawnił.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michał
Wygląda to bardzo obiecująco, całkiem dobrze to MWiK wymyślił. Czas, żeby młyny przestały szpecić okolice i odzyskały swój blask.
k
ktrd
To może być całkiem ciekawe, podoba mi się ta wizja. Czas żeby inwestycje w województwie z funduszy unijnych zaczęły pojawiać się w Bydgoszczy.
b
bodzio
„Ogrody Wody mają być jednym wielkim miejscem poznawczo-doświadczalnym skierowanym głównie do dzieci i młodzieży." - takiego obiektu w Bydgoszczy brakuje! Nawet Toruń ma Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, czas żeby marszałek w końcu i w Bydgoszcz zainwestował. Tak jak Tytus napisał lepszej koncepcji od tej wodociągów jak na razie nie ma.
Z
Z
Ale to słabe ... :(
k
kl
Platformerskie lanie wody przed wyborami. Ciemny lud to kupi.
T
Tytus
Jest to pierwszy jakiś konkretny pomysł na zagospodarowanie. Bydgoszcz stawia na wizerunek miasta związanego z wodą i pomysł wodociągów to byłby kolejny krok w utrwaleniu tej koncepcji. Jakby do tego doszedł Zarząd Dorzecza Wisły to Bydgoszcz mogłaby stać się wodnym centrum kraju. Póki co innych koncepcji na Młyny nie widać, a trzeba by się streszczać, bo pieniądze z unii nie będą czekać w nieskończoność, więc propozycje MWiK oceniam jak najbardziej pozytywnie.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski