17 lipca 1909 roku w Bydgoszczy urodził się Bernard Kaczmarek, kupiec, działacz organizacji „Miecz i Pług”, żołnierz Armii Krajowej, szef grupy „Bałtyk” wywiadu „Lombard” Komendy Głównej AK. Kaczmarek uczestniczył w pozyskaniu informacji o tajnej bazie rakietowej niemieckiej na wyspie Peenemuende. Po wojnie był długoletnim kierownikiem sklepu z kryształami w czasach PRL-u przy ul. Gdańskiej (opodal hotelu „Pod Orłem”). Zmarł w Bydgoszczy 17 września 1982 roku, pochowany został na cmentarzu na Bielawkach.
17 lipca 1931 roku zakończyła swoje kilkudniowe występy w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy Irena Solska, znana i popularna aktorka w okresie międzywojennym, żona sławnego aktora i dyrektora teatrów, Ludwika.
17 lipca 1932 roku odbyły się pierwsze zawody kajakowe i żeglarskie w Bydgoszczy zorganizowane przez 16. Harcerską Drużynę Żeglarską na torze regatowym w Brdyujściu.
17 lipca 1938 roku miało miejsce uroczyste oddanie do użytku Miejskiego Domu Turysty. Było to schronisko o 100 miejscach noclegowych w pokojach 1, 2-, 4- i 10-osobowych w domu przy ul. Zygmunta Augusta 14. Budynek uległ zniszczeniu podczas nalotów niemieckich 2 września 1939 roku i nie został odbudowany.
17 lipca 1940 roku z niemieckiego oflagu wrócił do Bydgoszczy porucznik rezerwy 14 pułku artylerii lekkiej w Poznaniu Władysław Barcikowski i rozpoczął w mieście scalanie różnych organizacji oporu w jeden Związek Walki Zbrojnej.
17 lipca 1947 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skazał trzech bydgoskich robotników na kary od 5 do 15 miesięcy więzienia za „szerzenie szeptanej propagandy szerzącej niewiarę w suwerenność Polski”.
17 lipca 1959 roku Mieczysław Połukard, żużlowiec bydgoskiej Polonii zwyciężył w finale europejskim indywidualnych mistrzostw świata na żużlu w Goeteborgu (Szwecja) i jako pierwszy Polak w historii zakwalifikował się do finału światowego rozgrywanego na stadionie Wembley w Londynie. W finale Połukard był dopiero 12.
Zobacz również:
Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]
17 lipca 1960 roku w Pomorskim Domu Sztuki w Bydgoszczy wystąpili w programie baletowym wybitni polscy tancerze z Opery Warszawskiej Maria Krzyszkowska i Stanisław Szymański.
17 lipca 1961 roku w Bydgoszczy w wieku 79 lat zmarł ks. Jan Konopczyński, długoletni proboszcz parafii NSPJ przy pl. Piastowskim, od 1917 roku związany z miastem początkowo jako wikary parafii farnej, a potem proboszcz parafii MBNP przy ul. Ugory.
17 lipca 1965 roku Bydgoszcz otrzymała automatyczne połączenie telefoniczne z Warszawą (przez prefiks 02). Pierwszym, który skorzystał z połączenia, równo o godz. 13.30 był I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR, Marian Miśkiewicz, który rozmawiał z ówczesnym ministrem łączności Franciszkiem Ładoszem.
17 lipca 1968 roku reżyser Aleksander Ścibor-Rylski rozpoczął kręcenie zdjęć w Bydgoszczy do filmu fabularnego „Sąsiedzi” poświęconego wydarzeniom z pierwszych dni września 1939 roku w naszym mieście. Premiera kinowa filmu miała miejsce we wrześniu następnego roku.
17 lipca 1972 roku ośmiu warszawskich studentów na motorowerach „Komar” w ramach promocji Zakładów Rowerowych „Romet” wyruszyło z Bydgoszczy na liczącą 15 tys. km trasę rajdu wokół Morza Śródziemnego.
17 lipca 1987 roku w Bydgoszczy rozpoczął się Światowy Kongres Turystyki Esperanckiej, w którym wzięło udział ponad 200 osób z całego świata. Kongres zorganizowano na stulecie wydania pierwszego podręcznika esperanto opracowanego przez twórcę tego języka Ludwika Zamenhofa.
17 lipca 1997 roku na szosie ze Stryszka do Bydgoszczy kierowca BMW znajdujący się w stanie nietrzeźwym potrącił śmiertelnie jadącego poboczem kolarza Emdeku Bydgoszcz Krzysztofa Mrozińskiego. Sportowiec zginął na miejscu, sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia. Został potem ujęty i skazany przez sąd na karę 7 lat pobytu za kratami.
17 lipca 1998 rozpoczął się na kortach Polonii mecz Pucharu Davisa w tenisie ziemnym. Polacy pokonali Egipt 4:1.
17 lipca 2003 rozpoczęły się na stadionie Zawiszy czterodniowe lekkoatletyczne mistrzostwa Europy do lat 23. Przyniosły one wielki sukces Polaków w postaci szesnastu zdobytych medali, w tym pięciu złotych. W imprezie startowało wiele późniejszych gwiazd jak Jelena Isinbajewa, Blanka Vlasić czy Caroline Kluft.
Prognoza pogody na wtorek, 17 lipca 2018