https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

13 proc. Polek przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna. Nowe dane konkursu Sukces Pisany Szminką

Katarzyna Dębek
Opracowanie:
Pewność siebie, stabilizacja i obowiązki domowe – co naprawdę powstrzymuje Polki przed własnym biznesem? Nowy raport Sukcesu Pisanego Szminką ujawnia niepokojące dane.
Pewność siebie, stabilizacja i obowiązki domowe – co naprawdę powstrzymuje Polki przed własnym biznesem? Nowy raport Sukcesu Pisanego Szminką ujawnia niepokojące dane. Freepik
Choć niemal połowa Polek i Polaków deklaruje chęć prowadzenia własnej firmy, równie liczna grupa otwarcie przyznaje, że nigdy by się na to nie zdecydowała. Co stoi na przeszkodzie? Przekonaj się.

Spis treści

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Najczęściej wskazywaną przyczyną jest brak środków – podaje go 41 proc. badanych. 1/3 respondentów obawia się porażki, niewiele mniejszy odsetek deklaruje, że nie posiada potrzebnej wiedzy na temat przepisów. Obawa przed utratą stabilizacji dotyczy 52 proc. ankietowanych z wyższym wykształceniem. Aż 37 proc. kobiet przed założeniem firmy powstrzymuje brak pewności siebie, a 13 proc. – sytuacja rodzinna. Konkurs Sukces Pisany Szminką to najstarsza tego typu inicjatywą w Polsce, która od 16 lat wspiera m.in. przedsiębiorczość Polek. Już na początku czerwca z grona finałowego zostaną wyłonieni laureatki i laureaci tegorocznej XVI edycji.

Najczęstszą przeszkodą jest brak pieniędzy na rozkręcenie biznesu

Wyniki najnowszego raportu Fundacji WłączeniPlus „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy” wskazują, że 46 proc. Polaków chciałoby prowadzić własną firmę. Jednocześnie 47 proc. ankietowanych deklaruje, że nie chciałoby mieć własnego biznesu. Wśród barier powstrzymujących Polki i Polaków przed założeniem własnej firmy najczęściej pojawia się brak środków na początek (41 proc.). Obawa przed porażką towarzyszy co trzeciemu respondentowi, natomiast brak znajomości przepisów i obawa przed biurokracją – 31 proc.

Badani z wyższym wykształceniem obawiają się utraty stabilizacji

Obawa przed utratą stabilizacji przed rozpoczęciem własnej działalności powstrzymuje 28 proc. respondentów. Co ciekawe, dotyczy to jedynie 16 proc. badanych z wykształceniem podstawowym, następnie 26 proc. ze średnim oraz aż 52 proc. z wyższym. Odwrotną zależność odnotowano natomiast w przypadku stanu zdrowia, który jako barierę w zakładaniu firmy wskazuje 18 proc. ankietowanych z podstawowym wykształceniem, 14 proc. ze średnim i zaledwie 12 proc. z wyższym. Podobnie w przypadku sytuacji rodzinnej – tu także częściej powód ten dotyczy osób z podstawowym wykształceniem (11 proc.), a w mniejszym stopniu – wyższym (jedynie 3 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Raport pokazuje, że 47 proc. Polaków nie planuje prowadzenia własnej działalności, a aż co trzeci obawia się porażki – to wyraźny sygnał, że potrzebujemy nie tylko narzędzi, ale i zmiany narracji wokół przedsiębiorczości. Fakt, że aż 52 proc. Polaków z wyższym wykształceniem obawia się utraty stabilizacji przy zakładaniu własnej firmy, pokazuje, że nawet osoby z wysokim kapitałem kompetencyjnym nie czują się dziś bezpieczne w obliczu ryzyka przedsiębiorczości. Jednocześnie to osoby z niższym wykształceniem częściej wskazują zdrowie czy sytuację rodzinną jako bariery, co sugeruje, że obawy są silnie zróżnicowane społecznie i wymagają zindywidualizowanego podejścia – mówi Monika Król, wiceprezeska BLIK, który jest partnerem kategorii Polka za granicą. – Potrzebujemy konkretnych rozwiązań, które obniżą próg wejścia w biznes i ograniczą ryzyko – takich jak darmowe doradztwo i szkolenia dla początkujących, niższe składki ZUS na start czy łatwiejszy dostęp do kredytów wspierających rozwój działalności gospodarczej. Tylko wtedy własna firma stanie się realną alternatywą zawodową.

Kobietom brakuje pewności siebie, inna przeszkoda to sytuacja rodzinna

Wyniki badania wskazują, że przed założeniem własnej działalności brak pewności siebie znacznie częściej powstrzymuje kobiety (37 proc.) niż mężczyzn (23 proc.). Podobnie sytuacja rodzinna częściej jest powodem rezygnacji z prowadzenia swojego biznesu dla kobiet (13 proc.) niż dla mężczyzn (6 proc.). Z kolei mężczyźni częściej niż kobiety jako przeszkodę do prowadzenia własnego biznesu wskazują stan zdrowia (21 proc. w porównaniu do 10 proc.) oraz brak wsparcia ze strony najbliższego otoczenia (9 proc. vs 4 proc.). Wśród ogółu badanych te odsetki wynoszą kolejno 15 proc. i 6 proc.

Na decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej często wpływają nie tylko ambicje i pomysły, ale też codzienne zobowiązania i oczekiwania społeczne. Wiele kobiet łączy pracę z obowiązkami opiekuńczymi – wobec dzieci czy starszych bliskich – co sprawia, że wizja dodatkowej odpowiedzialności wynikającej z prowadzenia własnego biznesu bywa zniechęcająca. Z kolei mężczyźni częściej odczuwają presję zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa finansowego, co może blokować gotowość do podejmowania zawodowego ryzyka. To pokazuje, jak ważne jest promowanie elastycznych modeli pracy i wspieranie przedsiębiorczości w sposób dostosowany do różnych życiowych sytuacji – dodaje Olga Kozierowska, pomysłodawczyni konkursu Sukces Pisany Szminką, prezeska Fundacji WłączeniPlus. – Konkurs Sukces Pisany Szminką to przykład inicjatywy, która nie tylko nagradza, ale też normalizuje różne ścieżki do sukcesu – w zgodzie z indywidualnymi możliwościami i kontekstem życia.

Raport „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy” towarzyszy XVI edycji konkursu Sukces Pisany Szminką, najstarszej i największej tego typu inicjatywy w Polsce, nagradzającej przedsiębiorczynie, aktywistki, działaczki społeczne, edukatorki, a także liderki i liderów oraz organizacje, które odważnie kształtują przyszłość, walcząc o równość, różnorodność i włączenie. Ogłoszenie laureatek i laureatów tegorocznej edycji odbędzie się podczas uroczystej gali w czerwcu br.

*Badanie przeprowadzono na zlecenie Fundacji WłączeniPlus we wrześniu 2024 przez Socjolożki.pl z użyciem metodologii CAWI z wykorzystaniem licencjonowanego panelu zapewniającego reprezentatywność próby pod kątem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania oraz regionu na próbie Polek i Polaków w wieku 16-65 lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski