https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niechciana pamiątka z wakacji

Razem z rozwijającą się turystyką do Afryki, Azji czy Ameryki Południowej wzrasta liczba osób, które zapadają na choroby tropikalne i inne związane z podróżami.

Razem z rozwijającą się turystyką do Afryki, Azji czy Ameryki Południowej wzrasta liczba osób, które zapadają na choroby tropikalne i inne związane z podróżami.

<!** Image 3 align=right alt="Image 91149" sub="Dalekie kraje przyciągają turystów. Ewentualnych zagrożeń można uniknąć już przed wyjazdem / Fot. mwmedia">Wyjeżdżając trzeba wziąć pod uwagę zagrożenia. Ryzyko można zmniejszyć.

- Najliczniejszą grupę ludzi wyjeżdżających z Polski na co najmniej dwa miesiące stanowią osoby w wieku 18-35 lat, stanu wolnego, podróżujące zarówno w celach zarobkowych, jak i turystycznych. Grupę tę charakteryzuje duża aktywność seksualna, a co za tym idzie ryzyko zakażenia wirusem HIV - podkreśla Marta Zakrzewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu.

Uwaga na komary

Najpowszechniejsza i zarazem najgroźniejsza choroba tropików to malaria. Występuje w Afryce, południowo-wschodniej Azji, okolicach równika w Ameryce Południowej - w sumie w 110 krajach. Co roku zapada na nią 300-500 mln ludzi, z czego 1,2-1,5 mln umiera. Przenoszące malarię komary można spotkać na wyspach Morza Karaibskiego. Także w Polsce zdarza się jeden zgon w roku spowodowany tą roznoszoną przez komary chorobą. Przeciw malarii nie ma szczepionki. Jak podkreślają specjaliści, pozostaje nam jedynie ubieranie się w jasne, okrywające całe ciało stroje, stosowanie odstraszających owady preparatów, moskitier i zabieranie ze sobą leków przeciwmalarycznych. Terapię trzeba rozpocząć dwa dni przed wyjazdem, a zakończyć dwa tygodnie po powrocie.

<!** reklama>Żółta gorączka, to groźna choroba występująca głównie w środkowej i zachodniej Afryce. Można zaopatrzyć się w szczepionkę, która daje odporność po dwóch tygodniach. Szczepienie jest obowiązkowe przy wyjeździe do kilkunastu krajów (nie jest wymagane np. przy wjeździe do Kenii). Szczególnie groźne dla ludzi podróżujących są wirusowe zapalenia wątroby typu A i B. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciw obu wirusom przed wyjazdem do większości krajów świata poza Europą (z wyjątkiem Grecji), Ameryką Północną, Australią oraz Japonią. Szczepienia trzeba zacząć dwa miesiące przed podróżą. Wirus A wnika do organizmu przez pokarm, szczególnie wodę, owoce i warzywa, lód do napojów. Wirus B przenoszony jest przez krew. Ryzykowny jest przygodny seks, zabiegi kosmetyczne, np. robienie tatuaży zanieczyszczoną igłą. WHO zaleca też szczepienie przeciw tężcowi przed wyjazdem do wszystkich krajów świata. W Kenii i Tajlandii zalecane jest szczepienie przeciw durowi brzusznemu i wściekliźnie. Jeżeli chodzi o tzw. choroby brudnych rąk, czyli np. biegunkę, można jej zapobiec dbając po prostu o higienę i pijąc wyłącznie przegotowaną wodę oraz napoje z firmowo zamkniętych butelek. Trzeba pamiętać, że lód, nawet podawany z alkoholem, bywa zdradliwy, tak samo jak niemyte i nieobrane owoce.

U misjonarek

- Częste po podróżach są zmiany skórne, zakażenia grzybicze czy ropne. Te ostatnie po drobnych urazach. Biegunka może mieć różne podłoże, często jest związana z wymianą flory bakteryjnej, bywa symptomem robaczycy lub ameby. Najpoważniejszym niepokojącym objawem jest gorączka. W pierwszym rzędzie wyklucza się malarię. W całej Polsce zdarza się ona u 50-60 osób, głównie pracujących w tropikach, np. u sióstr misjonarek - tłumaczy dr Wojciech Nowak, kierownik Poradni Chorób Tropikalnych przy Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

Jak dodaje dr Nowak, nie zdarza się u nas czerwonka, mało spotykana jest żółta febra.

- Nie miałam jak dotąd poważniejszych przypadków związanych z wyjazdami pacjentów. Zdarzają się jednak podróżne biegunki - mówi Małgorzata Kłosińska-Pituła, prowadząca w Toruniu praktykę lekarza rodzinnego. - Przed podróżą ludzie często przychodzą po radę. Polecamy szczepienia, np. na WZW typu A. Z malarią nie zetknęłam się. W razie wątpliwości pacjenci zgłaszają się do kliniki w Warszawie lub ośrodka medycyny tropikalnej w Gdyni. Mam pacjentów, którzy pływają na statkach i oni doskonale wiedzą, jak się w tropikach zachowywać, by nie złapać groźnej choroby.

Warto wiedzieć

Choroby tropikalne to m.in.: malaria, ameboza, dur brzuszny, czerwonka, błonica, gorączka krwotoczna

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski