Blue Moon - o co chodzi, Księżyc będzie niebieski?
Na początku wyjaśnijmy - Księżyc nie będzie niebieski. Niebieski Księżyc to po prostu określenie drugiej pełni w tym samym miesiącu. Skąd wzięła się nazwa? Pełnia dwa razy w ciągu miesiąca zdarza się bardzo rzadko. W języku angielskim dla określenia niezwykle rzadkiego zjawiska używa się sformułowania "once in a blue moon" (po polsku powiedzielibyśmy "raz na ruski rok").
Niebieski Księżyc na Halloween
Ciekawą informacją będzie na pewno to, że pełnia Księżyca przypada 31 października rzadko - raz na 19 lat. W sobotę, 31 października, Księżyc znajdzie się dodatkowo w koniunkcji z Uranem, ale by obserwować przedostatnią planetę Układu Słonecznego, będziecie potrzebować lepszego sprzętu.
Oczywiście do obserwacji Księżyca nie musicie posiadać drogich teleskopów. Jeśli jednak zdecydujecie się oglądać pełnię przez teleskop, na pewno przyda się odpowiedni filtr (Księżyc w pełni to dość jasny obiekt i obserwowanie go bez filtra może być co najmniej mało komfortowe; oczywiście wszystko zależy od rodzaju teleskopu, jakim dysponujecie).
Jeśli jednak zdecydujecie się oglądać pełnię przez teleskop, na pewno przyda się odpowiedni filtr
Zdjęcia Niebieskiego Księżyca
Jeśli nie macie pod ręką lornetki czy teleskopu zawsze można pokusić się o dobre zdjęcie pięknej pełni. Posiadacze lustrzanek, którzy mają podstawowe pojęcie o ustawianiu czułości i czasu naświetlania, na pewno poradzą sobie i zrobią dobre zdjęcie. Jeśli masz smartfon z dobrym aparatem, zajrzyj do ustawień zaawansowanych i spróbuj wykonać zdjęcie - współczesne smartfony potrafią zrobić bardzo dobrą fotkę nocnego nieba. Ważne też, by znaleźć odpowiednią scenerię - punkt odniesienia. Może to być wieża kościoła, albo inny budynek, most, drzewo... Pamiętajcie by przy dużych powiększeniach nie przesadzać z czasem naświetlania, bo Księżyc "ucieknie" (ruch obrotowy Ziemi plus ruch samego Księżyca).
Jak dobry jesteś?
Mars króluje na niebie
Warto dodać, że Mars cały czas jest ciekawym obiektem do obserwowania. W październiku 2020 Mars znalazł się w opozycji. Bliskie położenie Czerwonej Planety względem Ziemi sprawia, że możemy obserwować szczegóły na jej powierzchni używając nawet niewielkiego teleskopu. Mars jest obecnie bardzo jasnym punktem, możecie więc również pokusić się o wykonanie ciekawych fotografii nieba.
Czerwona Planeta zbliżyła się w tym miesiącu do Ziemi na odległość około 62 milionów kilometrów. Ostatnio Mars był tak blisko naszej planety w lipcu 2018 roku (57,7 milionów kilometrów). Mogliśmy wówczas obserwować jednocześnie efektowne zaćmienie Księżyca, który był w koniunkcji z Marsem. Wówczas jednak Mars był widoczny niżej niż teraz nad horyzontem. Dodatkowo obserwacje szczegółów powierzchni były niemożliwe ze względu na burzę pyłową, która w tamtym okresie rozpętała się na Czerwonej Planecie.
Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]
